Završeni su radovi na rekonstrukciji Suvače, koja je sagrađena 1899. godine u Kikindi
On 26 фебруара, 2020 by Televizija KikindaZavršena je za revitalizacija kikindskog mlina – Suvače, za koju je Kikindski Muzej obezbedio sredstva na osnovu IPA prekogranicnog projekta Mađarska-Srbija. Vodeći partner na projektu zaštita panonskog nasleđa “Mlinovi koji melju, putevi koji spajaju” je muzej iz Kiškunfeleđhaza.
Glavni cilj projekta “Mlinovi koji melju, putevi koji spajaju”, a koji je došao do svog završnog dela na kikindskoj suvalči, je stvaranje tematskog puta pod znakom mlinova, suvača, vetrenjača kao način zaštite kulturnog nasleđa i bogatije turističke ponude. Sama suvača, rekao je gradonačelnik Pavle Markov povodom završetka radova je od izuzetnog značaja pre svega, kao jedinstveno kulturno dobro:
-Kao takvo je ostalo nama u amanet da je sačuvamo i na neki način da unapredimo, u odnosu na ono stanje u kom je zatečena i na koji je svih ovih godina bila. Dakle, iz tog razloga smo i pokrenuli još jedan IPA projekat, ovoga puta sa Mađarskom, a radi se o pet gradova. Tri grada iz Mađarske, jedna mesna zajednica iz Republike Srbije i jedan grad. Kikinda je grad iz Srbije, koji je u toj saradnji.
U interesu svih gradova, dodao je Markov, je da se prikaže visok nivo kulturne infrastrukture:
Mi smo, iz tog razloga uradili rekonstrukciju Narodne biblioteke, Narodnog pozorišta, izgradili novi muzej Terra, a evo danas stojimo na lokaciji stare suvače. Ovde je smeštena naša istorija. Važno je da ne samo Kikinđani, već svi koji dolaze u naš grad, slušaju o našem gradu mogu i da vide ovaj, pre svega lepo očuvan objekat i da, naravno, ovo iskoristimo u svrhu naše promocije, poboljšanja imidža grada. Važno je za Kikinđane da se o nama lepo priča, da se o našem gradu lepo priča. Ovo jeste jedan od načina, kulturno dobro pre svega.
Cilj u ovom projektu je da se usmeri fokus na sam grad , na suvaču kao jednog od zaštitnih znakova Kikinde, kao i na manifestacije koje se u našem mestu organizuju. Projekat zanimljivo osmišljene panonske priče posvećene, pre svega zajedničkoj tradiciji, istorijskom nasleđu, kao i mogućnostima da se upotpuni turistička ponuda regije, rekla je i Marta Mesaroš, direktorka Narodnog muzeja u Kiškunjfeleđhazu, u Mađarskoj, koji je vodeći partner u realizaciji projekta:
-Projekat je počeo sa realizacijom 2017. godine, u saradnji Kikinde i Kiškunfeleđhaza. Pošto Kikinda ima Suvaču, a naše mesto ima mlin, smatrali smo da bi saradnja bila uspešna, što i jeste. Mlinovi nas spajaju. Ciljevi nisu bili isključivo obnavljanje objekata, već i značaj, kada je turizam u pitanju.
Kako navodi i direktorica kikindskog Narodnog muzeja, Lidija Milašinović, tek sada grad ima osnovu za razvoj bilo kakvih programa i sadržaja u suvači. Do sada je grad imao samo objekat, koji jeste važan i od značaja, ali je funkcionisao samo kao spomenik:
-To je zapravo pogrešno, što se mi trudimo da menjamo na svaki način. Spomenik nije nešto što živi, spomenik je nešto u čega morate konstantno da ulažete, a da nikada nemate nikakvu naknadu, niti neki efekat. Zapravo, tek od danas suvača više nije saamo spomenik. Ona je rehabilitovana. To jeste izraz koji se koristi, kada hoćemo da kažemo da nešto od kulturnog nasleđa zapravo može da živi.
U novoizgraađenom prostoru će biti omogućeno da se održavaju radionice. Na okruglom stolu, koji je nedavno održan u muzeju, prisustvovali su članovi gotovo svih udružemnja koje rade na nivou grada i okolnih sela. Na taj način je uustanovljeno da vlada velika zainteresovanost za organizaciju raznih dešavanja, te je izgradnja takvog objekta sasvim opravdana, dodala je Milašinović. Projekat finansira Evropska unija, u iznosu od 85%. Sufinansiranje ostatka od 15% obezbeđuje Grad Kikinda, a za konzervatorske radove, oko 4%, sufinansiranja je obezbedilo Ministarstvo kulture i informisanja. Sredstva su utrošena na konzervaciju i restauraciju kompletnog drvenog mehanizma suvaće, kao i na izgradnju novog objekta u prostoru dvorišta.