Kroz foaje, u osmu deceniju kikindskog Narodnog pozorišta
On 24 децембра, 2019 by Televizija KikindaViše decenija Kikindsko Narodno pozorište i sugrađani očekuju od grada da osmisli i izgradi takozvani foaje, koji će predstavljti ulaz u zgradu jednog od najstarijih teatara u Srbiji. Nakon probijanja bočne fasade zgrade pozorište, koja je započeta pre dve godine i dogradnje foajea, za čega je izdvojeno 30 miliona dinara,iz budžeta grada i 5 miliona kroz projekat “Zajednici zajedno”, koji finansira NIS, Kikinđani su dobili i mini-trg, koji je još više ulepšao i sam centar grada.
Prvi pozorišni komad, za koji su ljubitelji pozorišne umetnosti imali mogućnost da kupe karte u novom foajeu, bila je predstava kikindskog ansambla, pisana po tekstu Žorža Fejdoa “Buba u uhu”.
Profesionalna postavka kikindskog teatraje sa velikim isčekivanjima je propratila izgradnju dugo obećavanog prostora, namenjenog posetiocima, koji vole da uživaju u predstavama, bioskopskim projekcijama, organizovanim događajima, ili nekoj manifestaciji, tipičnoj za pozorišta, bioskope, domove kulture. Bard kikindskog glumišta i jedan od onih čiji izlazak na scenu se očekuje sa velikim nestropljenjem, Dragan Ostojić, u svom vrlo otmenom maniru objašnjava da su na ovaj način ispoštovani svi oni koji cene glumačku profesiju:
-Ja mislim da možemo biti jako zadovoljni. Decenijama smo čekali ovaj trenutak da imamo ovakav moderan foaje. Treba da budemo u skladu s vremenom. Pre svega je ovo važno zato što imamo jedan svečani kutak za našu publiku. Sve ovo je jako lepo i dostojanstveno i mislim da će to i dovesti više Kikinđana u pozorište, što je i najvažnije. Imamo sve uslove da ih dočekamo da oni budu u kulturnom prostoru, što je vrlo bitno, jer..zadovoljna publika-zadovoljni mi. Brane Marjanović, koji je jedno vreme bio upravnik kikindskog Narodnog pozorišta, sada u funkciji organizatora programa kaže da je izgradnjom foajea grad dobio još jednu multufunkcionalnu dvoran, koja će koristiti u kreacijama kulturnog programa različitog sadržaja:
-Pa ja verujem da koliko smo mi srećni, toliko je i publika. Koliko su zaposleni čekali, možda još duže i iskrenije je ovo čekala publika, jer znate kakav je ona imala komoditet do sada. Bilo je i nije bilo foajea, bilo je uslova i nije i nije ga nikako bilo. Sada smo dobili foaje koji je zaokružio pozorišnu kuću. Sada ne samo što imamo salu, dobra i prijatna sedišta, već imamo i predvorje u kom se čovek može vrlo prijatno osećati. Ja verujem da je svaki upravnik imao želju da se izgradi foaje ili da se proširi onaj koji je ranije korišćen. Svakako treba zahvaliti lokalnoj samoupravi, u ovih nekoliko poslednjih godina dosta je uloženo u rekonstrukciju i adaptaciju pozorišta, sad je na nama da to potvrdimo i valorizujemo kroz dobre predstave.
Inače prva pozorišna predstava izvedena je u Kikindi 1796. godine, od strane jedne putujuće grupe na nemačkom jeziku. Znatno kasnije , 1824. od takođe jedne putujuće grupe izvedena je predstava na srpskom jeziku. 1950. osniva se Narodno amatersko pozorište koje svoj profesionalni status dobija odlukom Skupštine opštine Kikinda 1992. god. Pozorište nastavlja sa radom i izvodi predstave svakog utorka i subote pa i češće.
Ansambl pripremi 4 – 5 premijera i ukupno izvede oko 100 predstava u sezoni. Žanrovski vrlo raznovrsno pozorište i “pokriva” sve varijante pozorišnog izraza osim eksperimentalnog teatra. Procenjeno je na osnovu dosadašnjih podataka da jednu pozorišnu predstavu pogleda oko 10 odsto ukupnog broja stanovništva, u zavisnosti od predstave – kvalitet, žanr – oko 4000 ljudi, tome treba dodati i oko 2000 potencijalnih gledalaca na gostovanjima. To je procena za gledanje jedne predstave.
Da podsetimo, objekat u kome svoje predstave izvodi Narodno pozorište Kikinda, ranije je bio ugostiteljski, odnosno hotelski kompleks. Na mestu sadašnje pozorišne sale, nalazila se balska dvorana, a upravo na mestu njenog dvorišta osmišljen je sadašnji foaje, u kom su smeštena biletarnica, muški i ženski toaleti, lobi prostor i galerija. Svi sadržaji biće mobilni, kako bi prostor mogao da se koristi za različite namene – izložbe, simpozijume, kulturno-društvene događaje. Iz razloga što bolje preglednosti i boljeg funkcionisanja pri ulasku iz foajea u pozorišnu salu, u centralnom delu je čitav jedan red od 16 sedišta izvađen, kako bi se napravio prolaz, što je odavno predlagano.
Novina je i da se u Sali više neće postavljati dodatna sedišta. Sala raspolaže brojem od oko 300 sedišta oko 250 u patreru i pedesetak na balkonskom delu. Pozorišna zgrada, sa živopisnom, nedavno obnovljenom salom, predstavlja važan deo arhitektonskog nasleđa grada . Foaje, kao nastavak dugo čekane celine predstavlja deo projekta, čiji je cilj stvaranje dobro izbalansirane suprotnosti, u smislu stare gradnje, koja pripada prošlosti, i savremene koje naglašava dinamičnu sadašnjost.
Rad kikindskog pozorišnog ansambla nastavlja sa još više entuzijazma. Sledeće godine, Narodno pozorište obeležava 70 godina postojanja. Dugačak je spisak dobrih i dugo igranih predstava kikindskog ansambla. Jedna od njih, PA IZVOLTE U SAKULE igrana je 21 sezonu 153 puta, pred preko 40 hiljada gledalaca.