Gradonačelnik Pavle Markov na konferenciji “Vojvodina u 2020”
On 5 фебруара, 2020 by Televizija Kikinda
Panel “Učimo jedni od drugih, razgovor čelnika vojvođanskih gradova i opština” koji je održan u okviru konferencije „Vojvodina u 2020“ bila je prilika da čelnici vojvođanskih gradova i opština razmene iskustva i iznesu svoja viđenja o procesima za poboljšanje kvaliteta života građana.
– Kikinda je proteklih godina načinila drastične pomake i u oblasti putne infrastrukture. Buduća veza sa auto-putem Zrenjanin-Beograd, doneće veliki obrt u razvoju grada. Polovina puta do Zrenjanina je već rekonstrisana, a druga polovina će biti sledeće godine. Po prvi put grad će dobiti priključak auto-putu na manje od 50km- rekao je gradonačelnik Pavle Markov.
Govoreći o javnim finansijama, Markov je istakao da je prema izveštajima MMF-a na centralnom nivou ostvaren istorijski pozitivan rezultat, a da kod lokalnih samouprava ima dosta prostora za napretkom. Takođe je ukazao da iza kapitalnih projekata u lokalnim sredinama, moraju da stanu viši organi vlasti.
– Mogu se složiti da novca od viših organa vlasti nikad nije dosta, ali nije poenta da dobijate novac. Jedan od zadataka lokalnih samouprava osim razvoja komunalne infrastrukture je i da novac „pravite“. Lokalne samouprave treba da rade po tom pitanju, da se bore za svaki dinar, a štednja je jedan od načina. Sa druge strane, a takva je praksa i u Evropi, kapitalni projekti su uvek morali biti podržani od viših nivoa vlasti. Nemoguće je da jedan grad sam razvije projekte u iznosu celokupnog godišnjeg budžeta.
Za finansije je izuzetno važna i predvidivost, ocenjeno je na skupu, a gradonačelnik Kikinde je naveo primer takse za odvodnjavanje koja je, kako je ukazao, do prošle godine na godišnjem nivou iznosila 2, 5 do 3 miliona, da bi na kraju godine JP „Vode Vojvodine“ ispostavilo iznos od čak 26 miliona dinara.
U diskusiji o položaju gradova i opština, njihovoj međusobnoj saradnji kao i odnosu sa višim organima vlasti, Markov je podvukao značajnu povezanost kulture i ekonomskog razvoja o čemu svedoči i titula kulturne prestonice Evrope koju je poneo Novi Sad.
–Mi svi dolazimo iz sredina sa dugom kulturnom tradicijom, to je i zamajac za budućnost. U Kikindi smo u protekle četiri godine rekonstruisali Narodnu biblioteku, Narodno pozorište, izgrađen je novi muzej „Terra“ i sa te tačke gledišta nastojimo da se pozicioniramo ka razvoju grada. Ne treba zaboraviti da sav veliki, kvalitetan kapital vodi računa o kulturnom razvoju mesta gde će da se plasira.
U panel diskusiji su učestvovali i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović, kao i predsednici opština Inđija i Kula Vladimir Gak i Damjan Miljanić.
Konferenciju Vojvodina u 2020“ u okviru koje je održano šest panela, organizovali su kompanija “Color Media Communications” i magazin ” Economist”, pod pokroviteljstvom Pokrajinske vlade.