“Toplani” nije odobreno povećanje cene daljinskog grejanja. Za pokriće gubitka subvencija iz gradskog budžeta
On 23 децембра, 2021 by Televizija KikindaZbog poskupljenja energenata, “Toplana” je zatražila povećanje cene daljinskog grejanja za 12 do 17 odsto. Gradsko veće nije odobrilo poskupljenje, a umesto toga, da bi se pokrio gubitak u poslovanju, “Toplani” je gradskim budžetom za narednu godinu odobrena subvencija u iznosu od 30 miliona dinara.
-Toplana nam se obratila sa zahtevom za im se odobri subvencija od 30 miliona dinara za pokriće gubitka koji bi nastao zbog većih cena gasa i struje jer zahtev koji su uputili osnivaču da dođe do poskupljenja u intervalu od 12 do 17 odsto nije naišao na pozitivan odgovor. Jasna je matematika, “Toplana” je u gubitku koji se pokriva sredstvima subvencije – rekla je Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika na protekloj sednici gradske skupštine.
Kako je navedeno u obrazloženju, „Srbijagas“ cenu prirodnog gasa koriguje kvartalno. Trenutno je povećana za 30 odsto, dok je električna energija skuplja za 60 procenata na osnovu sklopljenog ugovora sa Elektroprivredom Srbije. Opredeljivanje subvencije radi pokrića gubitaka iz redovnog poslovanja, kritikovao je na sednici gradske skupštine odbornik LSV Miroslav Grujić.
-Ne možemo novcem svih građana finansirati gubitaša, ako neko neće da dozvoli da grejanje poskupi. Razumem da idu izbori, ali ako je realno da se cena poveća, povećajte, kao što ste smanjili, i to sam podržao. Ovako se koristi novac svih građana i građanki Kikinde. Korisnik sam usluga “Toplane”, lično bi mi to odgovaralo, ali nisam ovde da pričam o ličnom stavu, mislim da je ovo greška. 30 miliona je moglo otići za druge stvari- kazao je Miroslav Grujić, odbornik LSV.
Računica nadležnih u “Toplani” je da će zbog poskupljenja gasa, imati gubitak od 21 milion, a zbog električne energije još 9 miliona dinara. Zamenica gradonačelnika ukazuje na mogućnost da ne bude potreban celokupan iznos subvencije za pokriće projektovanog gubitka.
-Trideset miliona gubitka je najcrnja, gruba procena. Može ovaj iznos subvencije da se smanji, videćemo kako će se kretati cena gasa u maju, da li će doći do njene stabilizacije, kako se najavljuje. Tu razliku iskoristićemo za kapitalno ulaganje, rekonstrukciju vrelovoda u Miloša Velikog, to je gorući problem- odgovorila je Jakšić Kiurski.
Da je visoko na listi potrebnih ulaganja rekonstrukcija magistralnog vrelovoda u ulici Miloša Velikog, potvrdio je rukovodilac za upravljanje finansijama u Toplani Milorad Đurin.
-Nadamo se da će doći do stabilizacije cena, da tih 30 miliona nećemo povući, već uložiti u rekonstrukciju 225 metara magistralnog vrelovoda, to je žila kucavica “Toplane” centar. Tu smo ove godine imali dve manje havarije i prekide u snabdevanju. Nadam se da ćemo uz pomoć grada, republike, pokrajine i sopstvenim sredstvima uspeti taj deo trase da zamenimo i obezbedimo sigurno snabdevanje- istakao je Đurin.
Na protekloj sednici usvojeni su srednjoročni i dugoročni plan razvoja JP “Toplana”. Osim zamene magistralnog toplovoda i dotrajalih delova mreže, deo srednjoročnog plana je povezivanje nove gradske pijace i OŠ „Sveti Sava“ na magistralni vod, kao i da priključak dobiju RFZO, PIO fond i NSZ. Prema rečima Đurina, “Toplana” dosta ulaže u automatizaciju podstanica kako bio se uravnotežio sistem, da stanovi dobiju istu količinu toplotne energije. Dugoročni plan preduzeća tiče se primene obnovljivih izvora energije, gde se najpre računa na biomasu i geotermalne vode.