Nova radna mesta smanjila broj korisnika socijalne pomoć
On 25 октобра, 2018 by Televizija KikindaPeriod lepog vremena i sezonskih poslova je iza nas, pa sada najugroženije porodice traže podršku nadležnih.
U odnosu na isti period protekle godine, manji broj sugrađana su nosioci socijalne pomoći, saznajemo u kikindskom Centru za socijalni rad:
-Kada pogledamo podatke za septembar ove godine, vidimo da je došlo do smanjenja broja porodica koji su korisnici socijalne pomoći. Poslednji podatak je da imamo 894 porodica korisnika. Prošlogodišnji podatak za isti period je 1.098. Dakle, nešto više od 200 porodica je manje na spisku korisnika socijalne pomoći, što je u svakom slučaju pozitivan podatak, istakao je Radislav Ivetić, direktor Centra za socijalni rad.
Ovaj pozitivan pomak desio se zato što se jedan broj dosadašnjih korisnika zaposlio:
-Otvaraju se nova radna mesta. Evidentno je da se naši sugrađani zapošljavaju. Tu utiču i migracije. Određen broj odlazi negde u inostranstvo da radi. U toku revizije, određen broj izgubi pravo na socijalnu novčanu pomoć ili izgubi to pravo na korišćenje 12 meseci. Novčana socijalna pomoć trenutno iznosi 8.283 dinara za nosioca. Svaki punoletni član porodice ima pravo na 50 odsto od toga, a maloletni na 30 odsto. Obračun se vrši do šest članova porodice.
Kriterijumi za dobijanje socijalne pomoći nisu se menjali u odnosu na raniji period:
-Pomoć primaju porodice koje nemaju primanja ili imaju primanja koja su manja od prava na novčanu socijalnu pomoć, kao i porodice koje nemaju više od pola hektara zemlje, koje nemaju nelretninu ili pokretne stvari koje mogu otuđiti ili prodati i na osnovu toga se izdržavati neki period. Ima još propozicija koje treba da budu zadovoljene.
Kao i u gotovo svim oblastima života, i ovde postoje pokušaji zloupotrebe, ali stručni radnici ih na vreme primete. Ovo su najčešći primeri:
-To može biti posedovanje nekretnine koja se ne vodi na ime korisnika socijalne pomoći. Ona je faktički njegova, a neko drugi je formalni vlasnik. Može biti i posedovanje automobila po istom sistemu. Takođe, dešava se da negde ostvaruju primanja radeći na crno, a mi to ne možemo da vidimo, jer tražimo izveštaj Nacionalne službe za zapošljavanje, pošto je jedan od uslova i to da je korisnik na njihovoj evidenciji. Mi po tom izveštaju vidimo da on ne radi nigde, ali na neki drugi način ustvari ostvaruje nekakva primanja. Ovo su samo neke od varijanti potencijalnih zlouoptreba, zaključuje Ivetić.
Trend smanjenja broja nosilaca evidentan je iz godine u godinu. Krajem 2013. godine socijalnu pomoć primalo je blizu 2.000 porodica korisnika, dok ih je prošle godine bilo 1.470.