Ministarka Gordana Čomić: Kikinda i opštine u okrugu su lideri u mnogim stvarima
On 21 јуна, 2021 by Televizija Kikinda
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog od januara obilazi sve upravne okruge u Srbiji i nacionalne savete u njihovim sedištima sa ciljem da se kroz međusobnu razmenu informacija omogući lokalnim samoupravama puna primena zakona iz zajedničke nadležnosti. Tema susreta sa predstavnicima lokalnim samouprava, okruga, republičkih institucija, civilnim sektorom je primena zakona o planskom sistemu kako bi se, istakla je ministarka, zajednički otklonio drugi deo rečenice koji se već godinama nalazi u izveštajima Evropske komisije i glasi -Srbija ima dobre propise, ali se oni ne primenjuju.
-Nema primene zakona bez dijaloga. Zbog toga u svim upravnim okruzima želimo da razgovaramo sa predstavnicima lokalnih samouprava, predstavnicima Centara za socijalni rad, nacionalnim manjinama, civilnim društvom, predstavnicima republičkih organa i organizacija. Ovi sastanci služe da se razmene iskustva i informacije i da pomognemo povezivanje ljudi oko tema koje su vezane za razvoj njihovih okruga i Srbije. Na jesen, u drugom krugu obilazaka, imaćemo dogovor o konceptima. Okruzi imaju različite koncepte u sopstvenom razvoju, i neophodno je imati dijalog kako da se to usaglasi i da zajedno napravimo sliku Srbije 2030. godine. Znajući Kikindu, ne sumnjam da će biti novih ideja i predloga, Kikinda i opštine Severnobanatskog okruga umeju da budu lider u mnogim stvarima, to su dokazale ranije i nema razloga da tako ne bude i ubuduće, istakla je Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Zajednički cilj je da se kroz društveni dijalog bolje primenjuju zakoni i odluke, ukazao je načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Milivoj Linjački.
-Naš okrug je specifičan, ovo je multinacionalna i multikulturalna sredina, imamo skoro 50 odsto pripadnika mađarske nacionalne manjine. Pokušaćemo da kroz društveni dijalog u godinama koje slede poboljšamo sinergiju i okupljamo se oko zajedničkih projekata i nastavimo u cilju svega što je Vlada u proteklih devet godina radila. Da kroz zajednički rad, okrug bude bolje mesto za život, da nemamo odliv stanovništva i fakultetski obrazovanih, kao i da u radu pratimo Vladu Republike Srbije, rekao je Linjački.
Gradonačelnik Nikola Lukač je naglasio važnost kvalitetnije primene zakona u cilju poboljšanja rodne ravnopravnosti kao i u multinacionalnim i multikulturalnim sredinama poput naše podsetivši da je dobra praksa u Kikindi prepoznata i od strane Evropskog parlamenta koji je Kikindi dodelio Plaketu časti.
-Ovakve posete i okrugli stolovi su uvek dobrodošli zbog razmene iskustava lokalnih samouprava, da unapredimo dijalog, uslove života, a mislim da je Grad Kikinda jedan od pravih primera multinacionalne i multikulturalne sredine. Na kraju krajeva i Evropska unija i Evropski parlament su to prepoznali jer smo 2020. godine dobili Plaketu časti. Dobro je da na primeru Kikinde i poštovanju ljudskih i manjinskih prava možemo i na druge preneti iskustava i zajednički sa Vladom i nadležnim ministarstvom stvoriti još bolje uslove za život u Kikindi, istakao je Lukač.
Ministarka Čomić je navela da je obilazak svih upravnih okruga i Nacionalnih saveta u planu tog ministarstva dva puta godišnje. U narednom periodu uslediće sastanci u Beogradu, Kragujevcu i Jagodini kao i poseta poljskom i jevrejskom nacionalnom savetu.