Druga žrtva korona virusa u Srbiji je baka od 92 godine, koja je bila na respiratoru u Infektivnoj klinici, izjavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Prva žrtva preminula je u petak, muškarac (59) iz Kikinde. U Srbiji je do 8 sati 22. marta registrovano 188 potvrđenih slučajeva COVID-19.
Na Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Vojvodine leči se devet pacijenata kod kojih je potvrđeno da su oboleli od korona virusa. Kod dva pacijenta, lečenje zahteva primenu mehaničke ventilacije i oni se nalaze u veoma teškom opštem stanju, dok je opšte stanje preostalih obolelih pacijenata zadovoljavajuće. Kod svih pacijenata se sprovode dvadesetčetvoročasovni monitoring i intenzivno lečenje.
Od dva nova pacijenta koja su primljena u KCV, jedna pacijentkinja je starije životne dobi, a drugi pacijent je mlađe životne dobi i on je u KCV premešten iz Opšte bolnice u Somboru.
Na odeljenju somborske bolnice, na kojem je oboleli muškarac hospitalizovan, sprovedene su sve protokolom predviđene epidemiološke mere, a zdravstveni radnici koji su bili u kontaktu sa obolelim stavljeni su u izolaciju.
Još jednom podsećamo na sve mere prevencije i apelujemo da ih se svi građani najstrožije pridržavaju: da održavaju ličnu higijenu i češće peru ruke sapunom i toplom vodom, da ne borave u zatvorenim prostorijama ukoliko u njima ima više od pet ljudi i da izbegavaju izlazak iz svojih domova, ukoliko nemaju opravdan razlog za to.
Građani koji imaju povišenu temperaturu, kašalj ili otežano disanje, treba da se telefonom jave odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi na svojoj teritoriji i da odmah sprovedu mere samoizolacije, kao i da striktno poštuju mere ograničenja kretanja, ukoliko im te mere propišu nadležne epidemiološke službe.
Sve zdravstvene ustanove u Vojvodini su na svojim sajtovima objavile brojeve telefona putem kojih građani mogu da komuniciraju sa svojim lekarima, a brojevi svih zdravstvenih ustanova dostupni su i na stranici Covid – 19, na oficijelnom sajtu Pokrajinske vlade.