Karolj Fekete iz Novog Kneževca održava kvalitet organske proizvodnje šipka na 50 hektara
On 24 октобра, 2024 by Aleksandar ZigicU Srbiji, berba šipka je tradicionalno važan deo poljoprivredne proizvodnje, naročito na severu Banata. Iako su prinosi ove godine niži zbog sušnog perioda, neki proizvođači su uspeli da održe visoke standarde. Karolj Fekete iz Novog Kneževca, jedan od najpoznatijih proizvođača šipka u ovom regionu, ove jeseni bere organski šipak na površini od pedeset hektara. Uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima, njegov rod je kvalitetan, a proizvodi se plasiraju na tržišta širom zemalja u okruženju, kao i u Srednjoj Aziji. Fekete je postao prepoznat kao jedan od vodećih proizvođača zahvaljujući posvećenosti organskoj proizvodnji, gde se ne koriste pesticidi i herbicidi.
-,, Ova godina je izuzetno specifična bila što se tiče velikih vrućina, ali bez obzira na to šipak je kao što vidimo odlično izgleda, sadf smo počeli berbu još ne znam na krjau kolko će se odraziti ova ekstremna vrućina na težinu ploda ali nosio sam već na analizu i unutrašnji sastav je izvanredan, međutim na plodovima se primećuju ožegotine i to verujem da će uticati i na prinos, mislim na težinu ploda i verujem da umesto tri i po, četir tone, biće oko 3 tone prinosa ove godine,” ispričao je Fekete.
Kako je cena organskog šipka 2, 7 evra a konvencionalnog 2,5 na Svetskom tržištu zbog visokog profita, jednostavnog gajenja i kvaliteta koji se ostvaruje na srpskim plantažama, šipak iz Srbije ima potencijal da postane značajan izvozni proizvod. Pominje se i Uzbekistan, Tadžikistan, Tirgistan, Turkmenistan i uostalom sve bivše republike Sovjetskog saveza.
-,,Ove je unutrašnji sastav bolji nego na bilo kom kraju sveta. Znamo da svetsko tržište diktira – Čile, međutim, mnogo je slabiji unutrašnji sastav tako da od našeg šipka, jedan kilogram vredi toliko koliko njihovih 3, toliko je bolji sastav zahvaljujući zemljištu, minerali su takvi, jer minerali određuju unutrašnji kvalitet ploda tako da imamo sunce i minerale i najbolji smo što se tiče svetskog kvaliteta,” dodao je Fekete.
Šipak, poznat i kao divlja ruža, vekovima je cenjen zbog svojih izuzetnih lekovitih svojstava. Bogat je vitaminom C, antioksidansima, a takođe sadrži i flavonoide, koji pomažu u jačanju imunog sistema. Šipak se koristi u tradicionalnoj medicini za poboljšanje zdravlja kože, jačanje kostiju i zglobova, kao i za prevenciju prehlade i infekcija. Takođe, njegove plodove često koriste u proizvodnji čajeva, sokova, džemova i dodataka ishrani, čineći ga vrednim resursom ne samo u domaćinstvima već i u prehrambenoj industriji.