Otvoreni dijalog o nasilju: Tribina o prepoznavanju agresivnosti održana u Centru za stručno usavršavanje
On 26 септембра, 2024 by Aleksandar ZigicKako prepoznati i pobediti agresivnost u sebi? Pitanje je koje se sve više postavlja u današnjem društvu, s obzirom na sveprisutnu potrebu za jačanjem emocionalne inteligencije i međuljudskih odnosa. Stručnjaci kažu da je prvi korak ka prepoznavanju vlastite agresivnosti svest o vlastitim osećanjima i reakcijama. Osobe koje su sklone agresivnom ponašanju često nisu svesne svojih emocija dok ne dođe do eskalacije. Stoga je važno obratiti pažnju na situacije koje izazivaju stres, bes ili frustraciju i prepoznati kako na njih reagujemo u vaspitno-obrazovnim ustanovama ali I van školskog dvorišta. Ovo su bile samo neke od tema zastupljenih na tribini o nasilju, koja je održana u okviru akreditovanog programa Centra za stručno usavršavanje. Program, namenjen prosvetnim radnicima, osmislile su psiholozi Branka Grahovac i Biljana Lajović, sa ciljem pružanja stručne podrške u prepoznavanju i prevenciji nasilja u obrazovnim ustanovama.
-„ Cilj ove tribine je da otvorimo diskusiju o ovoj vrlo važnoj temi, d akoleginica Branka Grahovac i ja ispričamo neke stvari koje su u propisima u psihološkoj teoriji u praksi, a onda da kolege zajedno pitaju i da zajednički kroz razgovor dođemo do nekih rešenja i odgovora, koliko budemo mogli. Najvažniji deo priče o nasilju jeste da radimo na prevenciji. Mi mnogo polažemo na intrervenciju, kazne, represivne mere što se i pokazalo da treba da postoji svuda, svakako, postoje propisi i zakoni ali nam je prioritet prevencija. Upravo tu je ono što obrazovne i vaspitne ustanove mogu da pomognu i pruže prvo deci a onda i porodicama jer znamo da su one malo problematične sa ispunjavanjem svoje vaspitne uloge i da najveći deo problema potiče iz nedovoljno dobrog vaspitanja,” objasnila je Lajović.
Razmišljanje o svojim postupcima i analiziranje trenutaka kada se osećamo ljutito može pomoći u razumevanju uzroka tih osećanja. Da li su uzroci u nama, u situaciji ili u interakcijama s drugima? Postavljanjem ovih pitanja, možemo bolje razumeti svoju agresivnost.
-„ S početka nove školske godine ostaju nam stari problemi – i dalje nas nisu napustile uspomene i seta na onu decu koja su bila pobijena i jako smo bili zainteresovani da kroz ovakav vid edukacija nastavnica ponovo pružimo vid nekih uputa jer svi se bavimo posledicama, a ne uzrokom. Uzrok je najbitnija stvar da mi prepoznamo i pobedimo agresivnost u sebi kao što i ova tribina glasi. Vidimo da su nastavnici zainteresovani za ovu temu zaista je prijavljen jedan dobar broj nastavnika i učitelja i to nama daje vetar u leđa jer najbitnija stvar je da osobe koje rade sa decom, kroz ovu tribinu probaju sebe da edukuju i da iznađu neke probleme,” naveo je Dejan Karanović, direktor CSU Kikinda.
Svaka osoba ima mogućnost da bira kako će reagovati na izazove, a pobediti agresivnost u sebi je proces koji zahteva vreme, strpljenje i posvećenost, ali s pravim pristupom i podrškom, svako može naučiti da se nosi sa svojim emocijama na zdrav način.