Društvo . Kikinda na webu . Kultura
Početak saradnje Centra Terra i Evropske prestonice kulture Novi Sad 2022
On 13 јуна, 2022 by Televizija KikindaU okviru promotivnih aktivnosti povodom desetogodišnjeg jubileja festivala TeraViva u Kikindi Centar za likovnu i primenjenu umetnost Tera iz Kikinde i festival Tera Viva, uz podršku Novog Sada-Evropske prestonice kulture i Kulturne stanice Svilara u nedelju 12. juna u prostoru KS Svilare u Novom Sadu organizovali su tribinu: “Rodne norme u umetnosti + DJ set Kezz”. Dalja saradnja centra Tera sa organizacijom Novi Sad 2022 – Evropska prestonica kulture će se nastaviti na jesen u okviru programa Kaleidoskop kulture:
-” Mnogi savremeni umetnici koriste svoju praksu sa ciljem da dovode u pitanje rodne norme. To za posledicu ima odražavanje i ispoljavanje šire društvene promene jer se sve više simbolično „provociraju“ tradicionalno ženski i muški ideali koji zamagljuju te granice. Umetnici kroz svoju umetnost teže da redefinišu rodni identitet kroz prikaze tela, haljina, šminke, svakodnevnih predmeta i pojavnosti u globalu. Rezultat su subverzivna umetnička dela i nove umetničke prakse koje postavljaju pitanje ali daju i odgovor onima koji isti žele da čuju. Razgovorima na ovu temu može se polako doprineti poboljšanju kulturnog života što lokalne zajednice tako i šire” – naveli su u Terri.
Učesnici panela bili su Tamara Ristić Kezz (Srbija, Slovenija), producentkinja, muzička umetnica, kantautorka, Jelena Janev (Srbija), umetnica-vajarka, docent na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, Verica Nemet (Srbija) kustoskinja, istoričarka umetnosti u Centru Tera u Kikindi, moderator panela, Aleksandar Lipovan (Srbija), menadžer međunarodne i intersektorske saradnje u Centru Tera u Kikindi, osnivač i koorganizator festivala TeraViva i Igor Grandić (Srbija), vizualni urednik u Centru Tera i koorganizator festivala TeraViva, koordinator programa TeraKids.
Događaj je otvorila Verica Nemet, moderatorka panela, uvodivši publiku i paneliste u pozadinu ostvarivanja ovakve saradnje/panela koji je rezultat promotivnih aktivnosti kao i desetogodišnjeg jubileja festivala TeraViva u Kikindi. Aleksandar Lipovan je predstavio cilj i viziju ovog multmedijalnog festivala sa fokusom na zastupljenost i ravnopravnost pri pozivu umetnika učesnika festivala, a potom je Igor Grandić približio segment rada sa decom u okviru programa TerraKids kao jednog od programskih aktivnosti festivala usmerenog radu sa decom i mladima.
Tamara Ristić KEZZ je na osnovu svog iskustva govorila o istraživanju nasleđa i njegovog razvoja kroz savremene umetničke forme upravo putem sinteze umetnosti kroz muziku i vizuelno stvaralaštvo kao jednom živom procesu koji se neprestalno razvija zahvaljujući inovativnim izražajnim sredstvima i tehnologijama. Kako i sama umetnica kaže, poziv na učešće u panelu podstakao je na istraživanje o učešću žena na pozicijama producenata u muzičkom biznisu, gde rezultat iznosi poražavajućih 2%. Verica Nemet je zatim predstavila publici jedinstvenu kolekciju Terra kroz aspekt rodnih normi u samoj kolekciji i zastupljenosti umetnica i njihovih dela tokom prethodnih 40 godina održavanja simpozijuma. Jelena Janev, koja je bila jedna od učesnica Simpozijuma Terra 2002. godine, približila je publici svoj pogled na vizuelne umetnosti unutar personalne prakse koja se oslanja na skulpturu, umetničku instalaciju ali koja je takođe prožeta i umetničkim radom u oblasti scenskog dizajna. Ovom prilikom publici je predstavila svoj doktorski rad, umetnički preformans u prostoru “Diši, diši, guraj” koji korespondira sa temom tribine.
U daljem toku događaja Tamara Ristić KEZZ je izvela muzički performans – DJ set kojim je predstavila svoje novo muzičko istraživanje i nove kompozicije koje su deo njenog novog projekta i albuma “Elektroizvorika” koji će izaći ovog leta. Osnovni cilj je promocija i difuzija savremenog muzičkog stvaralaštva u manjim sredinama koja u koheziji sa savremenom likovnom produkcijom simpozijuma Terra utiče na razvoj svesti o značaju kreativnog izražaja i umetničke interakcije sa socio-političkim okruženjem pri čemu se razvija i širi grupa kozumenata kulturnih sadržaja. TerraViva jedini je preostali muzički festival u Kikindi koji promoviše savremenu rokenrol scenu Srbije i regiona i mlade muzičke izvođače različitih muzičkih stilova domaće i regionalne scene.
Ciljne grupe su lokalno stanovništvo, konzumenti kulture i turisti iz Srbije i regiona, roditelji sa decom ali i mlađa populacija.