99 godina nakon 1. svetskog rata…
On 20 новембра, 2017 by Televizija KikindaKikindski gradski odbor Saveza potomaka ratnika Srbije 1912 do 1920 godine organizovao je i obeležio u saradnji sa gradom Kikinda 99-u godišnjicu od oslobođenja grada u Prvom svetskom ratu.Vence su na spomen kosturnicu položili pripadnici Saveza, predstavnici lokalne samouprave, zatim članovi raznih udruženja i organizacija, te prijatelji i rodbina palih boraca. Nakon polaganja venaca organizovan je verski obred. Prijatelje, poštovaoce i sve prisutne pozdravio je svečanim govorom član Glavnog odbora Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912 do 1920 profesor Lazar Demića.
–Devedest i devet godina je od završetka Prvog svetskog rata. Naše udružene je da dostojanstven i primeren način obeležilo ovaj vrlo bitan datum za istoriju našeg naroda. Odali smo počast stradalim vojnicima, koji su stradali u ratu…
Na samom kraju programa, učenici OŠ “Đura Jakšić”, koji redovno prate sva događanja koja imaju veze sa istorijom grada su upriličili prigodan recital. Nakon polaganja venaca, u Kulturnom centru je otvorena izložba, “Kikindski kraj i Kikinda u dobrovoljačkom pokreteu od 1916-1918, autora Jovana Pejina
Nakon izložbe u svečanoj sali Kulturnog centra organizovana je i Svečana akademija, u kojoj su svoje učešće uzeli članovi pevačkog društva “Kornelije Stanković” kikindski srednjoškolci. O značaju ovog datuma govorili su i predstavnici grada. Član GV Miodrag Bulajić je naglasio da je 20. novembar jedan od bitnijih datuma za grad jer je 1700 dobrovoljaca dobrovoljno učestvovalo u 1. svetskom ratu…
-Vrlo bitan datum, jedan od važnijih, za istoriju Srbije, ali i našeg grada. Ono što posebno pokazuje jedinstvo povodom obelažavanj ovog datuma je učešće svih udruženja i organizacija, koji su na jedan dostojanstven način odali počast svima onima, koji su dali svoje živote kako bi mi živeli u slobodi…
Kraj prvog svetskog rata, odnosno 20. novembar 1918. godine označava jedan od prelomnih trenutaka u istoriji Kikinde. Ulazak srpske vojske u grad predstavljao je ostvarenje dugogodišnje težnje Kikinđana-Srba za ujedinjenjem sa matičnom državom-Srbijom. Nakon samo dvadesetak godina mira, Kikinda ulazi u burno razdoblje novog, drugog, svetskog rata. Oslobođena je 6. oktobra 1944. godine.