Bivši radnici “Trikotaže” mogu da dobiju zaostale plate
On 2 октобра, 2017 by Televizija KikindaNekadašnje Društveno preduzeće “Trikotaža” otišlo je u stečaj 2007. , a 28. maja naredne godine stečajni postupak je završen. U ovoj firmi bilo je više od 300 radnika među kojima je oko 140 njih ostalo bez više zarada.
-U toku stečajnog postupka zaposleni nisu uspeli da naplate svoja potraživanja odnosno minimalne zarade koje su tada važile. Ti iznosi se kreću od 6,5 do 270 hiljada dinara u zavisnosti od radnika do radnika.Od 2000. do 2006. godine najveći broj zaposlenih napustio je fabriku.U toku stečajnog postupka radnici su prijavili svoja potraživanja koja nisu uspeli da naplate – istakao je Milovan Gatarić, pravnik.
Kako napominje Gatarić radnici koji su prijavili potraživanja imaju mogućnost da dobiju zaostale zarade sa kamatom putem ustavne žalbe Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu:
-Izvesno je da će sud presuditi u korist radnike s obzirom na to da advokati kojima se daje punomoć garantuju da će zarade biti isplaćene. U slučaju da nastanu troškovi, a da se plate ne naplate oni snose sve troškove. Iskustvo tima advokata koji je angažovan od strane Udruženja “Solidarnost” je da su do sada u svim slučajevima naplatili potraživanja radnika kojima je radni odnos prestao u stečajnom postupku.
U prostorijama kikindskog sindikata u četvrtak u 10 sati biće održan sastanak sa predstavnicima Udruženja “Solidarnost”.
-Svi bivši radnici “Trikotaže potrebno je da donesu pravosnažne presude, zaključak suda, rešenje o ostavinskoj raspravi ukoliko je zaposleni preminuo, fotokopije lične karte i tekućeg računa. Prema dosadašnjim iskustvima, u svim ovim postupcima zaposleni su naplatili potraživanja u periodu od šest meseci do najduže godinu dana – kaže Milovan Gatarić.
U zlatna vremena, tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, “Trikotaža” je značajan deo artikala izvozila na veliko rusko tržište, ali i u neke zapadnoevropske zemlje. Tokom devedestih počelo je propadanje ove firme. Sporni kredit za kupovinu mašina iz 1986. godine od međunardone korporacije, čiji je garant vraćanja bila “Vojvođanska banka”, ubrzao je zatvaranje fabrike. “Trikotaža” je prvu ratu otplatila 1991. i 1992. godine i na tome se stalo. Usledile su sankcije, sve veća kriza u poslovanju i na kraju je fabrika zatvorena i porušena.