Crveni dijamanti, Saturn breskva i tajlandska boranija na jednoj tezgi
On 3 августа, 2019 by Televizija KikindaGodži bobice, patispanj tikvice, tajlandska boranija i Saturn breskva pijačna je ponuda za ovu subotu na tezgi porodice Cicmil koja se dugi niz godina bavi proizvodnjom raznog i netipičnog bilja.
Na kikindskoj pijaci već godinama, najrazličitije proizvode bašte donosi Piroška Cicmil, koja uh, sa svojom porodicom na gazdinstvu „Cicmil“ i proizvodi.
Ono što izdvaja ovu tezgu od svih drugih, to su netipični proizvodi, do kojih je malo teže doći, zato što iziskuju više vremena i truda. Jedna od njih je takozvana breskva Saturn.
-Mi proizvodimo ovu vrstu breskve već godinama, mislim da smo ih među prvim imali. One su manje i pljosnatije od običnih sorti breskve. Meso je čvršće, slađe i aromatičnije. Pljosnate sorte su posebno zanimljive. Godži isto radim više od sedam godina. Ta biljka je vrlo otporna i voli vodu.
Godži bobice se zovu još i Crveni dijamanti, srećne bobice ili vučje bobice su najčešći nazivi za ovu biljku koja potiče sa Tibeta, gde je smatraju svetom biljkom i koriste je više od 3000 godina. U tradicionalnoj kineskoj medicini koriste se za zaštitu jetre, poboljšanje cirkulacije, poboljšanje vida i jačanja otpornosti organizma.
Godži bobice, kako objašnjava naša sagovornica, staju 100 dinara za 100 grama, pošto se najčešće u toj količini i prodaju. Osim voća, na ovoj tezgi smo zatekli i neobičnu boraniju, koja je čak i jeftinija od klasične vrste i staje 100 dinara za kilogram.
-Ova boranija se najčešće proizvodi na Tajlandu. Kupuju je Azijati, Kinezi. Naši građani često hoće da je kupuju i da je pripremaju. Lepa je i za salate, za razna jela kao dodatak.
Patišon tikvica ima oblik spljoštenog diska pa je znaju zvati i “svemirska tikvica”. , Patišon tikvica svojim okusom podsjeća na okus tikvica i krastavca.
Pripravljaju se na gotovo sve iste načine na koje spremamo i uobičajene tikvice. Sadrži gotovo sve vitamine grupe B, vitamin E i karotin. Ova vrsta tikvice je vrlo zastupljena u francuskoj kuhinji, ali je i Kikinđani rado pripremaju.