Nastavljaju se kontrole paljenja strnjišta u Severnom Banatu
On 8 октобра, 2020 by Ljiljana PancelOdržana je redovna sednica Štaba za vanredne situacije Severnobanatskog upravnog okruga sa akcentom na paljenje žetvenih ostataka i analizu stanja sistema za javno uzbunjivanje.
Na Redovnoj sednici okružnog štaba za vanredne situacije zaključeno je da je u jesenjem periodu neophodno nastaviti rad na zaštiti strnih useva od neželjenog i nedozvoljenog paljenja. U periodu smo godine kada su takve pojave aktuelne uprskos zakonskim sankcijama. Na drugoj strani, primetno je da se broj takvih slučajeva smanjuje.
– Mi smo imali leto iza nas, evo druga godina za redom, kako u Kikindi tako i u celom severnom Banatu, gde se broj požara u ataru smanjio na minimum. Rad na ovom problemu, kako prevetnivni tako i represivni počeo da daje rezultate. Očekujem da će i u narednom periodu ovaj trend biti nastavljen, kaže načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Milivoj Linjački.
Na sednici štaba za vanredne situacije Severnobanatskog upravnog okruga analizirano je i stanje spremnosti sirena za javno uzbunjivanje. U 2020. obavljene su tri probe a naredna je u u decembru kada će se sirene za uzbunu oglasiti prve srede u mesecu u podne.
– To je bilo više da proverimo stanje sirena jer nisu godinama radile a ne daj Bože da budemo u situaciji da ih koristimo pa da nisu u funkciji. One jesu zastarele za vreme u kome živimo ali su u funkciji i zvučno pokrivaju svako naselje Severnobanatskog upravnog okruga. Zaključak današnje sednice je da svaka lokalna samouprava treba da izdvaji sredstva da se polako pređe na poluautomastki, daljinski i digitalni sistem, što će svakako biti i olakšavajuća okolnost, objašnjava Linjački.
U gradu Kikinda se nalaze 4 ovakva sistema a zajedno sa selima na teritoriji našeg grada ih je ukupno 15. Sirene za uzbunjivanje se inače koriste usled opasnosti iz vazduha, hemijsko tehnoloških akcidenata, ili neke druge opšte opasnosti.