Kikinda dobija spomen bistu kralja Petra I Karađorđevića
On 30 марта, 2021 by Televizija KikindaOdbornici Skupštine grada na 9. sednici jednoglasno su podržali odluku da se u centru grada podigne spomen bista kralja Petra I Karađorđevića. Inicijativu je podneo Gradski odbor udruženja Kraljevina Srbija, a od tri lokacije koje su predložene odabrana je deo Gradskog trga na kom se već nalazi spomenik Pavlu Kenđelcu i koja ima i istorijski značaj za naš grad jer je 10. novembra 1918. godine na tom mestu održan sastanak 50 viđenijih Kikinđana koji su doneli odluku o prisajedinjenju Kraljevini Srbije .
I pored toga što je glasao za ovu odluku opozicioni odbornik Ladislav Tomić nezadovoljan je lokacijom, ali i time što se ne gradi spomenik nego spomen bista, na šta mu je odgovorio gradonačelnik Nikola Lukač.
-Aleksandar Vučić i SNS poštuju kulturu i tradicije svih naroda koji žive u našoj zemlji, a naročito smo ponosni na istoriju srpskog naroda. I pored mnogo kritika, bista kralja Petar I Karađorđevića biće postavljena u našem gradu. Deo Gradskog trga na kom će biti postavljena bista biće pretvoren u spomen park zbog svoje istorijske vrednosti. Ponosim se time što ćemo imati spomen park – rekao je Nikola Lukač.
Dimenzije biste su 90X80 centimetara i biće postavljena na postamentu visine 1,6 metara, obrazložio je Saša Tanackov, član Gradskog veća.
Za skupštinskom govornicom odbornici su osudili pisanje grafita i deljenje letaka uperenih protiv narodnog poslanika i potpredsednika SNS-a Milenka Jovanova.
-Laži i izmišljotine koje su navedene u lecima GrO Narodne stranke i Stranke slobode i pravde. Najpre su pre mesec dana pod okriljem noći deljeni leci pod nazivom „Kikindske nevolje“ i to u trenucima kada se Vlada Srbije bori sa kriminalnim klanom Veljka Belivuka odnosno Velje Nevolje. Sramtno i besmisleno – istakao je Sivčev.
Sivčev je konstatovao da je konstatno satanizovanje i agitacija protiv rukovodstva SNS-a i koalicije koju okuplja.
Na zasedanju je doneta Deklaracija o ulozi funkcije upravljanja ljudskim resursima u gradu Kikindi nastala u okviru projekta Saveta Evrope u partnerstvu sa Stalnom konferencijom gradova i opština i Ministartsvom državne uprave i lokalne samouprave. Vrednost projekta je četiri miliona evra i realizuje se u 50 lokalnih samouprava u Srbiji.
Data je saglasnost na izmene i dopune programa poslovanja JP „Toplana“, na statut Turističke organizacije Kikinda, doneta je odluka o postavljanju kioska, usvojen je izveštaj o radu gradskog Štaba za vanredne situacije, kao i odluka o zaštiti poljoprivrednih imanja.