Mlekara “Kikinda” povećala proizvodnju tvrdih sireva
On 7 септембра, 2018 by Televizija KikindaMlekara “Kikinda” počela je sa radom u septembru 2016. godine i od tada do danas duplo su uvećani proizvodni kapaciteti. Prostor nekadašnje fabrike “Sloga” koji je bio u vlasništvu Grada Kikinde otkupio je Saša Mančić koji je postojeće objekte prilagodio potrebama prerade mleka.
-Na samom početku bilo je zamišljeno da se u kikindskoj mlekari proizvodi kajmak i sitan sir, međutim ekonomija i tržište odredili su da od aprila prošle godine počnemo proizvodnju sireva po italijanskim recepturama, kačkavlje, trapiste, edamere, gaude, sitne sireve poput švapskog i sremskog, topljene i krem sireve – istakao je Nikola Milačić, direktor Mlekare “Kikinda”.
Dnevno se u pogonu kikindske mlekare preradi do 20.000 litara mleka, a proizvede dve tone sira. Kapaciteti su duplo veći i u planu je da se maksimalno iskoriste u narednom periodu.
-Proizvodnja je potpuno adaptirana. Za dve godine kupili smo opremu za proizvodnju kačkavalja, uložili smo u nove tankove za prijem mleka, pogon za preradu surutke, proširen je magacin, a dosta novca utrošeno je i u rashladni prostor – rekao je Milačić.
Specijalne vrste sireva prave se od ovčijeg i kozijeg mleka. Mleko se svakodnevno otkuplje od poljoprivrednika u krugu od tridesetak kilometara oko Kikinde i trenutno ima 190 kooperanta sa kojima Mlekara “Kikinda” sarađuje.U ovoj firmi najneophodniji su radnici u proizvodnji. Od njih se zahteva da budu vredni, tačni i spremni za rad dok obuku prolaze u samom pogonu.
-Od otvaranja do danas u mlekari radi 46 ljudi. Imamo potrebu za radnicima, ali i situaciju da ih teško pronalazimo.Deficitarni su i vozači. Zainteresovani mogu da se jave na e-mail adresu kika@mlekarakikinda.rs ili na broj telefona 502-626. Iako u ovom trenutku imamo popunjene sve pozicije često imamo potrebu za radnicima tako da ćemo sve poslate radne biografije uzeti u obzir – dodao je Nikola Milačić.
Najprodavaniji proizvod su polutvrdi sirevi: trapist, edamer i gauda.Planovi su da se proizvodnja poveća, kao i da se poradi na izvozu u zemlje članice CEFTE.