Banatski gološijan sve popularniji
On 17 октобра, 2017 by Televizija KikindaKikindsko udruženje odgajivača i ljubitelja rasne živine će ove godine na državnoj Izložbi sitnih životinja predstaviti banatskog gološijana, kao visoko produktivnu živina u pogledu jaja i mesa, koja je otporna na bolesti.
Ova rasa je nastala mutacijom početkom 19. veka u selima oko Kikinde, u Banatu, tačnije tridesetih godina prošlog veka gajena je, kao omiljena rasa kralja Aleksandra i kraljice Marije. Ova salaška koka, živahnog temperamenta sa karakterističnim izgledom vrata danas se gaji širom Srbije i izlaže na svim izložbama u zemlji. Kikindski odgjivači i ljubitelji rasne živine, među kojima je i Zoran Demić, poklonili su joj veliku pažnju, a kako i sam ističe imaju za to i valjanog razloga…
-Banatski gološijan je naša, kikindska rasa. Nastala je baš ovde, na ovoj teritoriji. Ja je uzgajam već šest godina i svake godine imam sve bolje i bolje prmerke. Samim tim što je nastala na salašu, znači i da je veoma otporna na hladnoću, na raznovrsnu ishranu…pogledajte gde se sve ona kreće, gde živi. Vrlo je napredna i do tri četiri meseca mogu da teže od tri do četiri kilograma…
Ova, kako kažu vrlo produktivna živina u pogledu jaja i mesa otporna je na bolesti i veoma dobro podnosi lošije uslove držanja. U novembru, na sajmu u Beogradu u okviru izložbe sitnih životinja, biće predstavljena ova vrsta živine. Kako je rekao predsednik udruženja Lazar Vranković, iako ne postoji ekonomska računica, cilj je da se ovoj vrsti, koja je autohtona što više da pažnje…
-On se pokazao kao idealna rasa zbog svoje otpornosti, dobrog prirasta, izuzetnih ocena kada su savremene tendencije u pitanju. Banatski gološijan je jedno vreme bio zapostavljen, sada se mi trudimo da se vrati na bolji tretman…
Ova živina najčešće teži od 3 do 3, 60 kilograma, kada je petao u pitanju ili do 2. 50, kada se radi o kokama, koje daju od 160 do 180 jaja godišnje. Inače, kikindsko Udruženje odgajivača i ljubitelja rasne živine je osnovano 2016. i broji oko 20 aktivnih članova. Kako kažu, imaju zacrtan cilj, a to je da se banatski gološijan sačuva kao izuzetna rasa živine.