Izgradnja novog solarnog parka u Sajanu-Investicija vredna između 60 i 70 miliona evra
On 17 децембра, 2021 by Televizija Kikinda
O izgradnji solarnog parka u Sajanu sa Dijanom Jakšić Kiurski, zamenicom gradonačelnika i Ljubanom Sredićem, članom Gradskog veća za poljoprivredu, razgovarali su Đorđe Nicović i Bosiljka Zibić Ilić, predstavnici privrednog društva „GREENCO EKOPARK doo“.
Ova firma iz Novog Sada, već više od dve godine planira projekat izgradnje fotonaponskog parka, snage 80 MW, na teritoriji Grada Kikinda, u ataru Sajana na površini oko 100ha. Dve godine investitor je kupovao pojedinačne parcele radi formiranja jedinstvene kompleksne celine. Prošle godine Studiju izvodljivosti uradili su inženjeri Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada. Ove godine Gradska uprava podržala je inicijativu izrade Plana detaljne regulacije za izgradnju ovog solarnog projekta koji obuhvata još veću površinu, oko 150ha zaparloženog zemljišta najlošijeg kvaliteta, a radi njegovog stavljanja u funkciju. Obrađivač plana je Zavod za urbanizam Vojvodine iz Novog Sada, a plan u celosti finansira investitor.
Podrškom Grada Kikinde ubrzava se realizacija izgradnje fotonaponske elektrane na zemlji velike snage, koja bi se kao linijski infrastrukturni elektroenergetski objekat prostirao u ataru Sajana. Time bi se omogućilo sigurno snabdevanje električnom energijom i to iz obnovljivih izvora, što je u interesu Grada Kikinde, pokrajine Vojvodine, ali i Republike Srbije. Izgradnja ovakvog jednog solarnog parka snažno bi uticala na razvoj Kikinde i obeležila celo područje na „zelenoj mapi Evrope“, sa planiranom investicijom vrednom između 60 i 70 miliona evra.
Odlukom o izradi ovog planskog dokumenta i izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, Kikinda bi se našla među prvim gradovima u Srbiji, koji se deklarišu kao najozbiljniji kandidat za realizaciju jednog od “zelenih” projekata, a u okviru relativno skoro usvojenog Zakona o obnovljivim izvorima energije.
Paralelno sa izradom Plana, izrađivaće se Studija priključenja na prenosni sistem i deo distributivnog sistema kojim upravlja operator prenosnog sistema – Elektromreža Srbije, o trošku investitora.
Ovakav projekat je izuzetno važan i od interesa ne samo za privredu, pošto će proizvedena struja iz ovog kompleksa, koja će iznositi oko 120 GWh godišnje, biti namenjena prodaji na tržištu električne energije, već i za širu društvenu zajednicu i njen održivi razvoj, jer se ovakvim projektom smanjuje emisija CO2 na nivou od oko 60.000 tona godišnje.