NAJNOVIJE

Izložba „Nova lica svetitelja“ otkriva duhovnu lepotu restauriranih ikona

„Nova lica svetitelja“ otkrivaju priču o obnovljenim ikona koje sada zrače novim sjajem. U Galeriji Nova Narodnog muzeja Kikinda postavljena je izložba koja prikazuje restaurirane ikone iz etnološke zbirke muzeja. Ikone, delo samoukih majstora-ikonopisaca, rađene su na drvetu, platnu, staklu i papiru, a svaka od njih nosi trag narodnog stvaralaštva i naivnog likovnog izraza.

-„ Specifičnost ovih ikona leži u različitim vrstama nosilaca na kojima su rađene. Na izložbi možete videti ikone koje su izrađene na drvetu, platnu, staklu, ulju i oleografiji. Konzervacija i zaštita ovih ikona predstavljala je izazov, naročito u vremenskim uslovima u kojima je rad obavljen. Svaka od ovih tehnika zahtevala je specifičan pristup, od ojačavanja platna, do primene posebnih metoda poput podlepljivanja, kako bi se očuvala struktura nosioca. Za ikone na staklu, izazov je bio specifičan. Osim čišćenja, konzervacija staklenih ikona obuhvatala je i rad u ogledalu, što je proces koji zahteva poseban pristup. Jedan od izazova bio je konsolidovati slike koje su bile poljuljane, kako bi se sačuvala njihova autentičnost. Ikona Bogorodice je jedina koja potiče od akademski obrazovanog slikara, što je očigledno po pripremi i tehnici izvođenja. On je znao sve korake i postupke, što se nije moglo reći za ostale ikone, gde tehnika izrade nije uvek bila ispoštovana, što je jedan od razloga njihovog lošeg stanja. Prioritet restoracije bio je upravo zaštita ovih ikona. Za restauraciju 14 ikona bilo nam je potrebno oko godinu dana kako bismo ispoštovali sve potrebne procedure i tretmane, kako bi svaka od ikona bila sačuvana za buduće generacije,” ispričao nam je Dragan Ogar konzervator Muzeja Vojvodine Novi Sad.

Restauracija ikona rezultat je projekta finansiranog od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose s verskim zajednicama u iznosu od 800.000 dinara a restauraciju i konzervaciju 14 najugroženijih ikona izvodio je Atelje za konzervaciju „Heridž” iz Novog Sada.

-„ Ikone koje se nalaze u našem muzeju potiču iz seoskih domaćinstava, a sakupio ih je prvi upravnik muzeja, Luka Nadlački. Posetioci će imati priliku da vide mesta odakle su ikone nabavljene, kao što su Bašaid, Mokrin i Radojevo. Ove ikone dolaze iz različitih epoha – neke su nastale u drugoj polovini 19. veka, dok su druge iz prve polovine 20. veka. U Velikoj Kikindi, građani su imali priliku da kupuju ikone u knjižari i štampariji Jovana Radaka. Među autorima i majstorima koji se spominju nalazi se i Jovan Đurđulov iz Iđoša, čije su ikone bile dostupne na vašarima i na Vodicama. Muzej poseduje brojne ikone u svojoj umetničkoj zbirci, ali smo se odlučili da upravo ove ikone podvrgnemo procesu konzervacije, restauracije i zaštite, kako bi bile očuvane za buduće generacije,” dodaje Miloš Pušara, kustos istoričar Narodnog muzeja Kikinda.

Izložba će za posetioce biti otvorena do 21. aprila.