Kikinda u fokusu projekta za jačanje zelene infrastrukture i očuvanje prirode
On 11 децембра, 2024 by Aleksandar ZigicProjekat koji povezuje lokalne inicijative i globalne ciljeve „Stvaranje uslova za obnovu šumskih predela na političkom, terenskom i tržišnom nivou radi dostizanja neutralne degradiranosti zemljišta“, predstavlja izvanredan primer saradnje između relevantnih institucija i organizacija. Realizaciju ovog ambicioznog programa zajednički sprovode Organizacija Ujedinjenih Nacija za poljoprivredu i hranu, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, kao i Pokret gorana Kikinde i Dimitrovgrada. Cilj projekta je unapređenje zelene infrastrukture i podizanje ekološke svesti među građanima. Posebna pažnja posvećena je zaštiti i očuvanju kvaliteta zemljišta, koji je ključan resurs za održivi razvoj. Tim povodom, u Kulturnom centru održana je radionica „Podrška podizanju zelene infrastrukture na području Kikinde“, koja je okupila brojne stručnjake, poljoprivrednike, vlasnike privatnih šumskih poseda, predstavnike lovačkih udruženja, pčelara, kao i predstavnike Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.
– ,, Kikinda je među najnepošumljenijim opštinama u Srbiji, što čini ovaj projekat od izuzetnog značaja. Vojvodina, kao čitava regija, suočava se s ozbiljnim nedostatkom šuma, zbog čega je važno u poljoprivredi uvesti agro-šumarske sisteme, koji će doprineti smanjenju erozije i poboljšanju prinosa,” – naglasio je Dejan Stojanović, pomoćnik direktora i naučni savetnik na Institutu za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu Univerziteta u Novom Sadu.
Pokret gorana, koji već decenijama radi na edukaciji i praktičnom angažovanju mladih u zaštiti prirode, ima značajnu ulogu u podizanju svesti o važnosti očuvanja šuma i zemljišta. Njihova iskustva i resursi, zajedno sa stručnošću nacionalnih i međunarodnih partnera, stvaraju osnove za dugoročne rezultate.
– ,, Kikinda je prepoznata kao poljoprivredno područje, s obzirom na to da se oko 90% zemljišta koristi za obradu. Zbog toga je važno iskoristiti barem državno zemljište lošijih kategorija za pošumljavanje. Ova studija ima za cilj da pokaže poljoprivrednicima da ukoliko se odluče za pošumljavanje zemljišta niže kvalitete, to ne samo da će im doneti koristi, već će biti korisno i za zajednicu u celini,” – naglasio je Miodrag Radovanović, diplomirani šumarski inženjer iz Pokreta gorana Kikinde.
Ovaj projekat predstavlja ključni korak ka stvaranju održive budućnosti, pružajući lokalnim zajednicama priliku da postanu aktivni učesnici u očuvanju prirodnih resursa i unapređenju kvaliteta života za buduće generacije.