“Koreni i krila” tema desetog UNESCO kampa
On 3 новембра, 2017 by Televizija KikindaOtvaranje jubilarnog-desetog Međunarodnog kampa Gimnazijalci su organizovali u svečanoj sali Narodnog muzeja. Otvaranju su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, gosti iz drugih škola, kao i prijatelji iz drugih zemalja. Ovoga puta je pet gradova poslalo svoje predstavnike, koji će tokom šest dana predstaviti svoju kulturu. Da je Kikinda grad koji zbog svojih ideja i velikog angažovanja i ulaganja u prosvetu kao i niza aktivnosti, koje se sprovode u školama zavređuje i da ima jači status, mišljenja je i predsednica Skupštine grada, Stanislava Hrnjak, koja je otvorila kamp.
-Ja sam nedavno govorila o tome, da mislim da Kikinda treba da bude univerzitetski centar. Možda to nekome zvuči preambiciozno, ali mislim, da kao centar Severnobanatskog okruga, sa ovim statusom grada i ambicijom koju imamio da se razvijamo, možemo sebi da postavimo takav cilj…
Generalni moto kampa je slogan “Moj grad – to sam ja!”, a tema je: “Koreni i krila”. U kampu učestvuju đaci iz raznih škola, koji će posebnim programom predstaviti svoju kulturu i tradiciju, objasnila je i profesorica psihologije i stručna saradnica škole Miljana Kitanović…
-Kao što i sami znate dugi niz godina smo članovi UNESCO-a i pokušavamo svih ovih godina da razvijamo ciljeve organizacije. Ovoga puta su sa nama đaci iz Turske, Ugljevika, Bihaća, Vrbasa i Novog Sada, kao i učenici koji su u programu razmene učenika…
Ove godine su učesnici kampa škole iz Turske, Bihaća, Ugljevika, Novog Sada i Vrbasa, a tu su i đaci iz programa razmene učenika iz Paragvaja i Rusije
...Dolazim iz Paragvaja i u programu sam razmene. Kada je uopšte plasirana ideja o razmeni učenika, ja sam se odlučio da Srbija bude moja prva opcija. Možda zato što sam sa osam godina, na seminaru prvi put i saznao o balkanskim zemljama, među kojima mi je baš Srbija bila najzanimljivija i evo me ovde, naveo je Israel Sanarija
Menikei Akčajna je iz Turske i ona je sa svojim prijateljima pripremila promociju svoje zemlje…
-Učesnica sam ovogodišnjeg UNESCO kampa i jako sam zadovoljna. Ovo je tradicionalni kostim, a nas četvoro ćemo predstaviti našu zemlju kroz igru i priču o našoj kulturi.
Gimnazija “Dušan Vasiljev” aktivni je član UNESCO organizacije, odnosno mreže pridruženih škola od 2003. godine.Osnovne ideje UNESKA – širenje mira, kulture nenasilja, očuvanje zajedničke planete – kuće zemlje. I na ovogodišnjem, desetom UNESKO kampu u Kikindi cilj je, kasko je istakla Kitanović međusobno upoznavanje, približavanje kultura, običaja i tradicije, što i jeste pravi primer interkulturalnog učenja.