Mladi Kikinđani saživeli se sa Anom Frank
On 3 новембра, 2020 by Ljiljana PancelSkoro 300 đaka kikindskih osnovnih i srednjih škola učestvovalo je u radionici Narodnog muzeja „Čitamo i pišemo sa Anom Frank“. Pisanjem se ne mogu svi baviti, ali je ova radionica i izložba, zasigurno deo njih podstakla da se i sami izraze kroz pisanje. Ako ne, bar da saznaju znatno više o životu ove mlade umetnice i Holokaustu.
Kroz protekle tri nedelje, đaci osnovnih i srendjih škola imali su priliku da saznaju više o Ani Frank, potresnoj sudbini jevrejske devojčice koja je dve godine provela zatvorena na tavanu kuće gde je pisala. Imala je godina koliko i učesnici izložbe „Čitamo i pišemo sa Anom Frank“ postavljene u Narodnom muzeju Kikinda. Razlika između njenog i života ovih mladih ljudi je bezmerna. Oni, neshavatajući to, žive u slobodi, prezasićeni informacijama, opterećeni društevnim mrežama, trudeći se da ubrzaju sopstveno vreme, ali ova izložba uspela je da prodre u njihovu svest.
– Sviđa mi se to što je bila umetnik, bila je veoma obrazovana devojčica, imala je svoj stav, mnogo mi se sviđa kao osoba. Dnevnik sam pročitala i dopada mi se kako je to opisano, njena situacija. Može da se pročita i vidi koliko je obrazovana, kaže učenica osmog razreda škole “Sveti Sava” Valentina Vargo.
Izložba je realizovana zahvaljujući saradnji “Kuće Ane Frank” iz Amsterdama i mreže “Teleforming” iz Novog Sada.
– U Kikindi je 73 put da se postavlja izložba u poslednjih šest godina. Izložba putuje, bila je po celoj Srbiji, po Republici Srpskoj. Mislim da je u Kikindi najlepše postavljena i svi komplimenti za Muzej Kikinde , kaže Nevena Bajalica, koautor izložbe iz organizacije „Teraforming “ iz Novog Sada.
Ciljevi kikindskog muzeja su ostvareni, više od 300 đaka učestvovalo je u radionicama , osnažena je saradnja sa školama.
– Uvodimo ih tako što pričamo o izolaciji koju i mi proživljavamo ovih dana, posebno onih dana kada je vladao policijski čas i to nas uvodi u priču o Ani Frank koja je bila u izolaciji dve godine, a oko nje je besneo rat. Radionicu smo analzirali kroz razgovor sa đacima i mislim da smo uradili dobru stvar, kaže Dragan Kiurski, kustos pedagog Narodnog muzeja Kikinda.
Nakon 25 radionica priča o Ani Frank se nastavlja. Kako kroz stečeno znanje kikindskih učenika tako i kroz mogućnost da posetioci Narodnog muzeja pogledaju izložbu koja je do daljnjeg postavljena u galeriji.