Monika Maširević-“savremeni nomad 21.veka”. Priča o Radžastanu
On 24 октобра, 2019 by Televizija KikindaOd putnika hodočasnika Monika Maširević postala je čitani putopisac. Ova zanimljiva Somborka, uspela je Indiju da poseti čak sedam puta, a osmi je u pripremi. Ovo je drugi put da kroz veče indijske kulture Kikinđanima predstavlja ovu mističnu zemlju sa vrlo zanimljivom tradicijom.
Monika Maširević veliki je zaljubljenik u indijsku kulturu. Od detinjstva vrlo posvećeno proučava sve što je u vezi sa Indijom — na prvom mestu religiju, arhitekturu, filozofiju i muziku. U Indiji je dosad bila sedam puta i jedna je od onih koji svoje iskustvo nisu sebično čuvali samo za sebe već su sve svoje impresije stavili na papir i podelili sa svima, koji poštuju ovu zemlju večitog mističnog istoka.
Kako u svojoj pitkoj priči razlaže, Indija je zemlja večitih kontrasta.
Ona je u svojoj prvoj knjizi opisala sve ono što može da se doživi u toj zemlji, ukoliko se čovek dovoljno dobro ne pripremi, ali je ujedno i dala savršene i dinamične opise lepote i raskoši zemlje o kojoj sanja. Ovoga puta je imala drugi plan, kaže naša sagovornica:
-Tek sada, nakon ovog sedmog puta osećam da sam još više zanesena ovom zemljom. Ovoga puta sam apsolutno sama bila u Indiji, mesec dana. Bila sam u državi Radžastan. Ovaj put je sve bilo toliko lepo i organizovano da sam u nekoliko navrata pomislila da živim u Švajcarskoj, a ne u Indiji. Indija 21.veka i ja kao “savremeni nomad 21. veka” koja koristim internet i booking, uspela sam sve hotele preko bookinga iz svoje sobe da rezervišem, da pokupijem elektronske karte za voz i autobuse. Sve sam uspela, ništa nije kasnilo, ništa nije bilo kupljeno za džabe. I taj virtualni svet, kada se premesti u stvarni, u Indiji funkcioniše.
U mnogim gradovima Srbije održala je brojna predavanja i večeri indijske kulture, na kojima je, uz slajdove i fotografije iz lične kolekcije, publici predstavila ovu daleku i egzotičnu zemlju, prepunu kontrasta.
– Ja u sebi negujem kontraste, posedujem avanturističku i spiritualnu prirodu u sebi, gde sam sebe definisala kao homospiritualisa u svojim putovanjima i mislim da od hodočašća i od svetih mesta u Indiji nikada neću odustati i Radžastanu ću se sigurno vratiti. Juče sam dobila vizu na pet godina, sa bezbroj ulazaka i izlazaka. Planiram da poslovno odem u Indiju, da odradim poslove izdavaštva svoje knjige. Ujedno prodajem svilene marame i nije me sramota. Sama se finansiram za svoja putovanja i za izdavanje knjiga, jednostavno to je put koji sam ja sama izabrala, teži je ali ga volim.
U prijatnom ambijentu galerijskog prostora, Kulturnog centra kikindska publika je imala mogućnost da se upozna sa izlaganjem Monike Maširević, koja je je rođena 1971. godine u Somboru. Završila je Učiteljski fakultet u Somboru, smer razredne nastave. Više od dvadeset godina radi kao bibliotekar u Gradskoj biblioteci u Novom Sadu. Kako je najavila, namera joj je da Kikinđanima predstavi i svoju drugu knjigu koja je u pripremi