![](https://tvkikinda.rs/wp-content/uploads/2025/02/Screenshot_31.png)
N-min metoda: Održivo rešenje za savremene poljoprivrednike
On 13 фебруара, 2025 by Aleksandar ZigicPoljoprivrednici koji žele da unaprede prinos i efikasnost upotrebe azotnih đubriva sve češće se oslanjaju na N-min metodu uzorkovanja zemljišta. Ova metoda omogućava precizno određivanje količine mineralnog azota u zemljištu, čime se postiže optimalno đubrenje i smanjuje rizik od nepotrebnog trošenja resursa. N-min analiza daje tačne podatke o koncentraciji nitrata i amonijuma u zemljištu, što je ključno za pravilan raspored đubriva u skladu sa potrebama useva. Za razliku od klasičnih analiza koje obuhvataju ukupni sadržaj azota, ova metoda se fokusira na oblik azota koji je biljkama odmah dostupan, omogućavajući racionalno upravljanje ishranom useva.
-„ N-min je metoda rezidualnog azota, gde pomoću laboratorijske analize koju uzimamo na terenu na 3 metra dubine, određujemo tačan sadržaj azota u zemljištu. Na osnovu te metode, mi tačno znamo koliko je potrebno dodati azota u prihrani, tako da ne bacamo đubrivo napamet, nego ga primenjujemo. Postupak se izvodi tako što se izađe na teren, na polje pšenice, uzimaju se uzorci pomoću velike sonde, a analiza je gotova za dva dana. Posle toga se računa i izdaju se preporuke koliko je azota potrebno dodati u prihrani. Uvek je to, više-manje, jedan konstantan broj. Postoje veliki proizvođači koji to redovno rade, a mali se služe time da čuju od nas koliki je sadržaj azota, pa na osnovu toga primenjuju. Benefiti su ogromni – đubrivo je prilično skupo, a imamo parcele na kojima u prvoj prihrani ne treba primeniti ništa, dok u drugoj pratimo stanje useva, pa u zavisnosti od količine padavina i drugih spoljnih faktora sredine, vidimo koliko je potrebno dodati još,” ispričao nam je Aleksandar Pap, savetodavac u PSS Kikinda.
Uzorci se uzimaju sa različitih dubina i analiziraju u specijalizovanim laboratorijama. Na osnovu dobijenih rezultata, poljoprivrednici mogu doneti odluke o optimalnoj količini i rasporedu azotnih đubriva, čime se sprečava prekomerna primena i mogući negativni uticaji na životnu sredinu. Stručnjaci ističu da primena ove metode smanjuje rizik od zagađenja podzemnih voda, jer sprečava ispiranje viška azota u vodotokove. Takođe, optimalno đubrenje doprinosi očuvanju plodnosti zemljišta, što je od ključnog značaja za dugoročnu održivost poljoprivredne proizvodnje. Upravo zbog ovih prednosti, sve više poljoprivrednih savetodavnih službi preporučuje N-min metodu kao standard u modernoj proizvodnji. Njena primena omogućava efikasnije korišćenje resursa, povećava prinose i doprinosi ekonomskoj isplativosti poljoprivrednih gazdinstava.