Vašari, bazari, različite manifestacije nezamislivi su bez slatkih proizvoda bombondžija, pravljenih po receptima starim više od jednog veka. Sugrađanka Olivera Has Arađanski ovaj zanat naučila je od roditelja i bake, a oni od prethodnih generacija.
Pri započinjanju sopstvenog posla pre nekoliko godina pomogla joj je subvencija Nacionalne službe za zapošljavanje, a ove godine u posao je uključila i supruga. Program namenjen zapošljavanju lica iz kategorije teže zapošljivih osoba sa evidencije NSZ, u tome joj je pomogao.
–Poreklo posla kreće od moje prabake. Nasledila sam veštinu, znanje, tehnologiju jer sve je važno- forma, struktura, ukus, izgled, dekoracija. Subvencija mi je pomogla da otvorim firmu pre nekoliko godina, a ove godine sam zaposlila i supruga. Sredstva su dobrodošla za opremu, sirovine, repromaterijal, kao i izmirivanje obaveza državi.
Ovim poslasticama posebno se raduju najmlađi, ali i stariji koje ukus i izgled ovih slatkih proizvoda vraća u prošlost.
–Rasla sam uz ovaj posao i znala šta treba da se radi još od detinjstva, kad su me učili mama i tata. Pravimo orasnice, svilene i gumene bombone, ćeten alvu, liciderska srca, kretoš, lizalice, krompir šećer…
Olivera dodaje i da joj je prilikom započinjanja posla pre nekoliko godina značajna bila i savetodavna podrška nadležnih u kikindskoj filijali NSZ koji su bili tu da odgovore na sva pitanja i nedoumice.
Sredstva za novo zapošljavanje lica iz kategorije teže zapošljivih dodeljuju se u jednokratnom iznosu od 200.000 do 270.000 dinara, u zavisnosti od stepena razvijenosti jedinice lokalne samouprave. Korisnik je u obavezi da lice sa evidencije zaposli na neodređeno vreme i zadrži ga u radnom odnosu najmanje 12 meseci.
U kategoriju teže zapošljivih ubrajaju se stariji od 50 godina, viškovi zaposlenih, osobe sa invaliditetom, Romi, dugoročno nezaposleni, mladi do 30 godina- bez kvalifikacija ili sa niskim kvalifikacijama, u domskom smeštaju, hraniteljskim i starateljskim porodicama…
Subvencija za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih odobrava se poslodavcima iz privatnog sektora. Zahvaljujući ovom programu NSZ, u 2020. godini kikindska filijala potpisala je 36 ugovora za zapošljavanje ukupno 43 osobe.