„Peace out”: Volonteri kikindskog Muzeja na kampu u Francuskoj učili o toleranciji i miru
On 21 августа, 2018 by Televizija KikindaOsmoro mladih Kikinđana srednjoškolskog uzrasta, volonteri Narodnog muzeja učestvovali su na Kampu razmene omladine.
Grad domaćin ovog puta bio je francuski Marmande. Mladi Kikinđani vratili su se puni utisaka:
-Dosta smo komunicirali sa ljudima i imali smo različite aktivnosti. Bilo je mnogo toga zanimljivog, a za mene je posebno bilo penjanje na drvo, jer se jako bojim visine. Primio nas je i gradonačelnik mesta Marmande. Obilazili smo taj grad, išli do jezera, reke i bazena. U povratku smo dva sata proveli u Bordou, koji smo takođe obišli, kaže volonterka Milica Đukić.
U Kampu su boravili mladi iz Slovačke, Norveške, Francuske i Srbije, pa su tako volonteri imali priliku da upoznaju i pripadnike svoje generacije iz tih države. Evo s kim su se najviše združili:
-Mislim da su nam Francuzi bili najbliži. Išli smo da gledamo neke predstave, pa nam je bio potreban prevod. Naravno, družili smo se i sa Norvežanima i Slovacima. Bili smo non-stop zajedno. Meni je bilo najzanimljivije to što smo spavali na tribinama sportskog stadiona. Tamo su bili postavljeni šatori, gde smo inače spavali, ali tamo je bilo mnogo hladnije, pa smo se odlučili za trbine, prisetila se Tamara Milošević.
Iskustvo koje su stekli za Kikinđane je neprocenjivo. Ovaj put bio je veliki korak ka njihovoj samostalnosti, budući da su se prvi put našli u određenim životnim situacijama, pa su mnogo i naučili:
-Upoznali smo mnogo ljudi, naučili da komuniciramo jedni s drugima. Shvatili smo kako da se tolerišemo, da sarađujemo i da se poštujemo, istakla je Anđela Kovačić.
Tokom kampa učesnici su imali različite aktivnosti, a sam naziv projekta bio je „Peace out“ ili u prevodu „Smiri se“. Cilj edukatora je bio jasan i usmeren na razvijanje stavova i razbijanje predrasuda:
-Učili su nas kako da razmišljamo o ratu i miru, o okruženju i o prošlosti, dodala je Anđela.
Narodni muzej već dve godine deo je programa Razmene omladine, koji je u proteklom periodu spojio već pobratimljene gradove Narvik i Kikindu, a istim tempom nastavilo se i ovoga puta:
-Ideja je bila da se ti gradovi još više pobratime i da se razmenjuje kulturna saradnja, ali i da se provlači tema poput ovogodišnje „Peace out“, odnosno „Smiri se“. Priča se uglavnom o ratu, šta je on doneo i oduzeo i šta za budućnost možemo da naučimo iz ratnih dešavanja. Sve se to odigrava kroz neformalni model obrazovanja, gde mladi iz četiri zemlje, pričajući na engleskom jeziku, kroz različite radionice, psihološke, dramske i kreativne, kao i kroz simulacije, uče o predodređenoj temi. Tako stiču znanja, iskustva, menjaju stavove, što je važno za decu u 21. veku. Radili su na svom engleskom jeziku, pa su na taj način i razbijali predrasude. Stekli su nova prijateljstva, zaljubili se i sve ostalo što ide među omladinom, objašnjava Dragan Kiurki iz Narodnog muzeja Kikinda.
Nosioci projekta su „Narviksenteret“ i opština Marmande, a podržan je od strane Fondacije „Erasmus plus“. Za svakoga, a posebno za mlade putovanja su najbolja šansa da se upoznaju sa različitim ljudima i kulturama. Na taj način šire se vidici i formira se kritičko mišljenje. Iako ne deluje tako, teme poput raa, mira, tolerancije i demokratije nisu do kraja ispričane, pa je o njima važno i dalje govoriti.