Srpska deca u ratovima od 1990. -1999.

https://youtu.be/KI-jrOITwAs

Postavka izložbe „Srpska deca u ratovima od 1990. – 1999.“, autorke Izabele Martinov Tomović i u organizaciji Srpskih ratnih veterana i Muzeja žrtava genocida, otvorena je u galeriji Kulturnog centra. 25 fotografija, kao potresni dokaz vremena bratoubilačkog rata Kikinđani će moći da pogledaju do 20 avgusta.

U znak sećanja na vreme, koje se nikada neće zaboraviti i koje kao svedok bratoubilačkog rata nosi bolne i potresne uspomene, 4. avgust  obeležava se na različite načine. Izložba „Srpska deca u ratovima od 1990 – 1999. godine“ dokumentovano je i potresno svedočanstvo o deci kao žrtvama rata. 25 fotografija, nastalih kao svedočanstvo o kratkom životu najmlađih, koji su ginuli dok su se odrasli kleli u slobodu i lagali i sebe i druge, nemi su dokaz tuge, koja će trajati u srcima roditelja doveka.

Istoričar Stefan Radojković saradnik Muzeja žrtava genocida i sekrtar Odbora za Jasenovac SPC smatra da je institucionalno pamćenje ovakvih događaja vrlo bitno za budućnost.

Na osnovu podataka Kancelarije za raseljena lica i migrante tokom ratnih dejstava, 1200 osoba našlo je utočište u Kikindi.

Nema preciznih ni potpuno tačnih podataka o ukupnim ratnim žrtvama, kao ni o svakoj strani, stoji kao podatak na jednoj od fotografija.

 

 

Postoje različiti podaci, a kao najpribližniji se može uzeti tvrdnja o oko 90.000 žrtava, a od tog broja su oko 29.000 pripadnici srpskog naroda.

Mada nema preciznih podataka, koliko je stradalo dece, kao najpribližniji je broj od 447 mališana, koji su živote izgubili tokom ratnih dejstava.