Tokom maja na teritoriji našeg grada palo je oko 150 litara po kvadratnom metru. Ova količina padavina je četvrtina ukupnog godišnjeg proseka, a ovu veliku količinu vode bez problema može da primi kanalska mreža. U Vodoprivrednom preduzeću “Gornji Banat” iz Kikinde ističu da se tokom kišnih perioda poput ovog vidi koliko je važno ulagati u kanalsku mrežu.
-Usled sušnog perioda, pre ovih kiša, kanalska mreža bila je poluprazna ili prazna tako da može da primi svu vodu. Imamo i 24 crpne stanice kapaciteta 80 kubika u sekundi i one rade tamo gde je to potrebno – istakao je Dragan Felbab, direktor VDP “Gornji Banat”.
“Gornji Banat” vodi brigu o oko 2.500 kilometara kanalske mreže na području Kikinde, Novog Kneževca, Čoke i Novog Bečeja. Sve lokalne samouprave izdvajaju novac za uređenje mreže, a prošle godine u Kikindi očišćeno je 54 kilometara kanalske mreže i 1,5 kilometara kanala Dunav- Tisa – Dunav.
-Grad Kikinda uložiće sredstva i ove godine u održavanje Kikindskog kanala. Na njemu se radi poslednje dve tri godine i on je značajan pošto je žila kucavica za našu treritoriju jer se u njega sliva sva voda. Ove godine radiće se deonica od iđoškog mosta do crpne stanice Mokrinska 1. na dobrom smo putu da kompletan kanal dovedemo u odlično stanje jer on nije rađen od kada je iskopan – kaže Felbab.
U pomenuti posao biće utrošeno 24,5 miliiona dinara. Lokalna samouprava uložiće 12, 5, a “Vode Vojvodine” 12 miliona dinara.
Pre mesec dana upotpunosti je završena izradnja Regionalnog sistema za navodnjvanje započeta devedesetih godina, tako da je Kikinda prvi grad u Srbiji koji u potpunosti ima izgrađen sistem za navodnjavanje.
-Reč je o velikom sistemu i sada postoji mogućnost navodnjavanja 18.000 hektara što je trećina od ukupno obradivih površina na teritoriji grada – pojasnio je naš sagovornik.
Najveće interesovanje za navodnjvanje pokazuju velike poljoprivredne firme koje navodnjavanju oko 4.000 hektara. Godine za nama pokazuju da nema ozbiljne poljoprivredne proizvodnje bez navodnjavanja svih kultura.