Početak grejne sezone donosi povećan broj požara na građevinskim objektima, upozoravaju iz Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova. Najčešći uzroci ovih incidenata vezani su za ljudski faktor, odnosno nemar i nepažnju. Među glavnim uzrocima su neispravni ili nečišćeni dimnjaci, ostavljanje grejalica uključenih bez nadzora, preopterećene električne instalacije, kao i nepažljivo rukovanje pećima na čvrsta goriva.
Kako bi se smanjio rizik od požara, građani se pozivaju da provere ispravnost dimnjaka i grejnih tela, kao i da uklone zapaljive predmete iz njihove blizine. Posebno je važno da se grejalice ne ostavljaju uključenima kada nisu pod nadzorom, a nameštaj i drugi gorivi materijali udalje od izvora toplote.
Pored ovih mera, apeluje se na odgovorno ponašanje u svakodnevnim aktivnostima. Pepelo iz peći ili kamina ne sme se odlagati u plastične kontejnere niti u blizini gorivih materijala. Takođe, mala deca ne bi trebalo da ostaju bez nadzora u prostorijama sa pećima na čvrsta goriva ili električnim grejalicama. Prilikom izlaska iz kuće, neophodno je isključiti sve električne uređaje.
U slučaju požara, važno je odmah pozvati vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj 193 i pratiti uputstva vatrogasaca. Pravovremena reakcija može sprečiti veću štetu i spasiti živote.
Ministarstvo unutrašnjih poslova podseća građane da je odgovorno ponašanje ključno za sprečavanje nesreća i zaštitu domaćinstava tokom grejne sezone a da pridržavanjem ovih mera doprinosimo bezbednosti naših porodica, komšija i zajednice.