Konkurs „Napravi vetrenjače od recikiranog materijala” podstakao decu da uče o održivom razvoju

Sekretarijat za zaštitu životne sredine animirao je škole na teritoriji grada da naprave vetrenjače, timski ili pojedinačno i učestvuju na konkursu. Na taj način, učenici su stekli znanja o značaju vetrenjača, nekad i sada.

Šta su vetrenjače, kako se prave, čemu su služile nekada, čemu danas, sve su to saznali učenici snovnih škola u Kikindi prilikom učešća na konkursu „Napravi vetrenjače od recikiranog materijala”. Konkurs je povodom Svetskog dana energetske efikasnosti raspisao Sekretarijart za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj. Danas je u prostorijama sekretarijata otvorena izložba sa oko 200 pristiglih radova kojoj su prisutvovali đaci najpre škole „6.oktobar”, a potom i škole „Vuk Karadžić”.

Nemamo vetrenjače, ali posao koji su one obavljale, u Kikindi su radile suvače, mlinovi na konjski pogon.

Kreativne radove kikindski đaci će obilaziti I narednih dana a potom će biti vraćeni školama kako bi ih izložile u svom prostoru.

Od 16 škola, 12 je predstavilo vetrenjače onako kako to deca vide. Cilja kcije je bio da više pričamo o obnovljivim izvorima energije, energiji sunca, vetra, vode, o nečemu što je budućnost, kaže Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine.

Danas se u svetu vetrenjače uveliko koriste za proizvodnju elekrtične energije. U Kikindi, tačnije selu Bašaid, deceniju unazad sprovode se procedure za izgradnju vetroparka. Kako smo saznali, Francuska kompanija IEL nije odustala od investicije i dobra vest je da je dokumentacija konačno privedena kraju. Vrednost celokupnog projekta je oko 200 miliona eura. Navodilo se da će ovaj vetropark proizvoditi dovoljno struje za snabdevanje čitavog grada.