Osmo Međunarodno arhivističko savetovanje okupilo više od 150 stručnjaka iz Srbije i zemalja regiona
On 4 новембра, 2024 by Aleksandar ZigicU Senti je održano Osmo Međunarodno arhivističko savetovanje, koje je okupilo više od 150 stručnjaka iz Srbije i zemalja regiona. Cilj ovakvih okupljanja je unapređenje arhivističkih standarda, gde se promovišu najnovije tehnologije u oblasti čuvanja i upravljanja dokumentima, kao i digitalizacije arhivske građe. Poseban akcenat stavljen je na važnost osnaživanja saradnje između arhivskih institucija na lokalnom i regionalnom nivou, kako bi se poboljšala efikasnost i omogućilo bolje očuvanje kulturnog nasleđa. Stručnjaci su istakli da je, u svetlu ubrzanog tehnološkog napretka, neophodno stalno prilagođavanje i inovacije u arhivskoj praksi.
-„ Punih sedamdeset godina postoji Društvo arhivskih radnika, odnosno sada Arhivističko društvo Srbije i mi pokuššavamo d apokažemo značaj arhivalija, d aukažemo da one ne mogu biti na margini društvenih zbivanja, odnoson arhivi moraju biti u prvom planu zbog toga što dokumenta koje mi čuvamo ostaju i za buduće generacije. Arhivi su ustanove u koje svajkodnevno dolazi građanstvo ne samo da istražuje prošlost i dokumentaciju već i da istražuje podatke o svojim precima, a istovremeno podatke iz Pravne službe koja zdaje projektnu dokumentaciju i uverenja iz raznih fondova,” izjavila je Lela Pavlović, predsednica Arhivističkog društva Srbije.
U Nacionalnom registru fondova do 2021. godine upisano je 22.290 fondova, zbirki, pojedinačnih dokumenata i drugih spisa.
-„ Arhivi su uvek po karakteru javne ustanove i njihov posao jeste da čuvaju, štite i da građu učine javno dostupnom i da je prezentuju. U tom kontekstu, možemo reći da je praksa podrške ustanovama kulture koja se bave baštinom, odnosno čuvanjem arhivske građe dobra, a takođe, s tim u vezi treba reći d aje ovaj naučni skup, odnosno ovaj jedan susret pre svega, koji ima Međunarodni karakter arhivskih radnika šansa da oni razmotre poslove kroz njihove teorije i prakse, da se suoče sa izazovima savremenog tehnološkog doba u pogledu digitalizacije, građe, pitanja, uticaja veštačke inteligencije na rad sa arhivskim materijalima,” dodao je Miroslav Ilić pomoćnik pokrajinskog sekretara za kultur.
U skladu sa ovim težnjama, Međunarodno arhivističko savetovanje predstavlja značajan korak ka unapređenju arhivske prakse, sa ciljem očuvanja kulturnog nasleđa i stvaranja temelja za buduće generacije arhivista. Kako ističu stručnjaci, saradnja i razmena znanja su ključni elementi u suočavanju sa izazovima koje donosi savremeno društvo, čime se dodatno osnažuje uloga arhiva u očuvanju identiteta i istorije.