Strateški partner najbolje rešenje za MSK, tvrde sindikalci
On 16 августа, 2018 by Televizija KikindaNakon što je prva prodaja Metanola, na kojoj je jedan zainteresovani kupac otkupio tehničku dokumentaciju proglašena neuspešnom, isto se desilo i sa drugom prodajom na kojoj su tri kompanije otkupile dokumentaciju međutim nijedna nije dostavila ponudu do krajnjeg roka, 14. avgusta. Ovakav sled događaja očekivali su i predsednici samostalnog i sindikata “Nezavisnost” MSK Jožef Šamu i Dušan Crvenković.
-Nismo iznenađeni, iako moram da priznam da smo očekivali da prodaja uspe. U ranijim razgovorima sa predstavnicima Ministarstva privrede imamo najavu da će s biti oglašen i treći krug prodaje. Da li će on nešto doneti nismo sigurni. I dalje stojimo iza toga da je strateško partnerstvo bolji oblik privatizacije, što smo i predlagali – kaže Dušan Crvenković, predsednik sindikata MSK “Nezavisnost”.
–Zaposleni su odgovorni i rade svoj posao. Što se tiče same privatizacije ni oni nisu iznenađeni što fabrika nije dobila novog vlasnika. Sa nadležnima u Ministarstvu pričali smo i o tome da su fabrici neopohodne investicije – nadovezuje se Jožef Šamu, predsednik Samostalnog sindikata MSK.
Naši sagovornici smatraju da su oba pokušaja bila neuspešna jer je cena gasa visoka i neisplativa.
-Gas je naša sirovina tako da ga trošimo u velikim količinama. Neostvarivo je da sa ovom cenom gasa MSK radi u dužem periodu – ističe Crvenković.
-Rentabilna cena gasa je između 220 i 230 dolara po hiljadu metara kubnih. Sada je ona 280 dolara i uspevamo da budemo rentabilni jer su i cene proizvoda nešto više u odnosu na raniji period – dodaje Šamu.
Tehnologija proizvodnje je zastarela. Datira iz sedamdesetih godina prošlog veka.
-Dokazali smo prošle godine da i sa zastarelom tehnologijom možemo da ostvarimo rekordnu proizvodnju. Najbolje bi bilo kada bi nov kupac podigao proizvodnju na viši stepen, tačnije o novom proizvodu koji bi se naslanjao kao sirovina na metanol i sirće. Od samog početka Metanol je ima tu strategiju, ali ona se nije ostvarila. Pravili bi postrojenje za vinil-acetate ili druge proizvode – zaključuje Crvenković.
Za strateško partnerstvo sa ovom fabrikom bio je zainteresovan Konzorcijum “Micubiši” čiji predstavnici su u više navrata bili u MSK-u, ali kako tvrde sindikalci ovaj konzorcijum nije bio zainteresovan za kupovinu fabrike, nego za izgradnju novog postrojenja. Kikindski hemijski kompleks prošle, a i tokom osam meseci ove godine posluje pozitivno. Metanol i sirćetna kiselina su traženi tako da se izveze 98 odsto proizvodnje.U Metanolsko-sirćetnom kompleksu trenutno ima 530 zaposlenih, a Crvenković i Šamu ističu da je njihov zadatak da radnici budu maksimalno zaštićeni.
Na prvoj prodaji cena Metanola je bila 38,5, a na drugoj 20,4 miliona evra.U sledećem krugu prodaje, koji je najavljen za jesen, cena fabrike biće između 13 i 14 miliona evra. Stručnjaci iz ove oblasti ističu da je trenutno teško proceniti da li niko nije zainteresovan za kupovinu metanola i sirćetne kiseline ili se eventualno čeka cena koja je sa svakim novim krugom prodaje niža.Osim fabrike u Kikindi u vlasništvu ove firme je i MSK sa sedištem u Baru u Crnoj Gori gde se nalazi i terminal za pretovar sirćetne kiseline iz železničkih cisterni u brodove. Proizvodnja u kikindskom kompleksu je počela davne 1987. godine, ali od tada do danas više puta je prekidana zbog visoke cene gasa kao osnovnog energenta.