Kikinđani, pozorište ,,Lane” i Turistička organizacija zajednički obeležili Svetski dan sladoleda

Grad Kikinda po treći put pridružio se obeležavanju Svetskog dana sladoleda zanimljivim programom na Gradskom trgu koji je privukao veliki broj mališana, ljubitelja sladoleda. Nakon druženja sa glumcima dečijeg pozorištanceta ,,Lane” i pozorišne predstave, usledila je takozvana potraga za sladoledom koja je imala za cilj da najmlađe Kikinđane upozna sa jednim delom turističkih potencijala Kikinde.

-„ Dnevno pojedem dve kugle sladoleda, danas sam uzeo šumsko voće i više volim voćne jer mi nekkao imaju sočniji ukus,” rekao nam je jedan od učesnika manifestacije.

-„ Dan sladoleda kada mi je Turistička organizacija  pre par godina saopštila da ćemo to raditi, to mi se učinilo kao jako dobra ideja je rmožemo da izvedemo najmlađe klince iz naše grupe da se glumci ne eksponiraju ovde nego na predstavama a da klinci rade izraz deca deci što može da budfe jako lepo posvećeno i interaktivno jer se klinci sa klincima lepše druže i tako dalje. Prošle godine smo radili pored nekih animacija, neke polu predstave, muzičke stolice i igrice sa klincima a danas smo se odlučili da recitujemo,” dodao je Aleksandar Maletin, direktor pozorišta ,,Lane”.

-„ Jako sam srećna i želim da se zahvalim svim lokalnim poslastičarnicama koje su se bez ikakvih razmišljanja uključile u ovu priču i donirale sladoled. Moram da pomenem postastičarnice u Ruskom Selu i Mokrinu koje su se uključile i koje će deci rođena između 15. i 21. jula koij žive u Ruskom Selu i Mokrinu pokloniti sladoled i evo tako svi zajedno obeležavamo ovaj dan. Verujemo će ovo postati jedna lepa tradicija,” nadovezala se Jasmina Milankov, v.d. direktora TO Kikinda.

Od drevnih početaka do modernih verzija, sladoled je prošao dug put i osvojio srca ljudi širom sveta. Koncept sladoleda može se pratiti unazad do drevnih civilizacija. U starom Egiptu, oko 2000. godine pre nove ere, bogati su uživali u kombinaciji leda i meda. Slični užici zabeleženi su i u drevnoj Persiji, gde su koristili sneg sa planina pomešan sa voćnim sokovima i začinima. Prvi recept za sladoled, koji uključuje mleko, šećer i vanilu, pojavio se u Italiji, a italijanski kuvari su prvi zapamtili ovaj slatki dezert. U 18. veku, sladoled se širi u Englesku i Francusku. U Engleskoj, prva poznata sladoledna mašina napravljena je 1686. godine.