Obukom do lakšeg zaposlenja
On 11 марта, 2021 by Televizija Kikinda
Obuka za frizera, kozmetičara, operatera na CNC mašinama, zidara, tesara, za krojenje i šivenje, izradu peciva- pružiće priliku nezaposlenima na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje ne samo da steknu nova znanja i veštine, već i da lakše dođu do posla ili da započnu sopstveni.
NSZ svake godine organizuje obuke za tržište rada, ali su one u 2020. izostale zbog epidemije virusa korona. Plan obuka pravi se početkom godine, a na osnovu iskazanih potreba poslodavaca, analize tržišta rada, interesovanja nezaposlenih.
Obuka podrazumeva teorijski i praktičan deo, a njena dužina zavisi od konretnog zanimanja, pa pojedine traju mesec dana, a druge tri ili četiri meseca uz dnevni fond od pet do šest časova.
U kikindskoj filijali NSZ ukazuju da je plan obuka za ovu godinu urađen. D li će biti realizovan zavisiće od daljeg razvoja epidemiološke situacije.
-Po završetku svake obuke, sva lica koja je uspešno završe dobiju sertifikat. Obuke se organizuju jer tržište rada zahteva neka zanimanja ili na evidenciji nema određenih zanimanja. Plan za ovu godinu je da se izvedu obuke za različite kategorije lice. Planirane su obuke, bez obzira na nivo kvalifikacije, za rukovaoce na CNC mašinama, za čim postoji velika potražnja poslodavaca, i za frizere i kozmetičare, što nezaposlenima otvara i mogućnost da osnuju svoju radnju. Zatim, u planu su obuke za nekvalifikovane osobe i one koje su završile funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih, a to su obuka za zidara i obuka za krojenje i šivenje. Građevinska struka je uvek tražena, a krojenje i šivenje su zahtevi poslodavaca na lokalnom tržištu rada. Kada je reč o deficitarnim zanimanjima, dat je predlog za obuku za tesara, a nezaposlenim osobama sa invaliditetom planirali smo da ponudimo obuku za krojenje i šivenje i obuku za izradu peciva. Svake godine prilikom planiranja obuka, vodimo računa da nezaposleni ne samo steknu nova znanja i dobiju sertifikat, već lakše dobiju mogućnost da se zaposle i budu konkurentniji na tržištu rada – navodi Ivana Felbab, načelnica odeljenja za posredovanje u zapošljavanju.
Kako su zahvaljujući ovim obukama nezaposleni u prilici da prošire svoja znanja i veštine, i tako posle završene obuke i stečenog sertifikata pronađu zaposlenje, prilikom izrade plana uzimaju se u obzir i potrebe nezaposlenih.
-Pozivamo nezaposlena lica da se prijavljuju za obuke i ove koje smo planirali, ali i da kod svojih savetnika iskažu interesovanje za obuke koje bismo realizovali narednih godina. Napominjem da na individualnom razgovoru lice ima mogućnost da se izjasni koja obuka mu je potrebna i koja bi mu značila za brže zaposlenje. Savetnik to beleži i kada pravimo plan obuka, uzimamo u obzir i potrebe nezaposlenih, kao i mogućnost zapošljavanja. Nadamo se da će svako lice koje uspešno završi obuku, osim stečenog znanja dobiti i zaposlenje.
Obuka za vođenje poslovnih knjiga startovaće 22. marta i biće održana onlajn. Pohađaće je 10 osoba sa teritorije kikindske filijale koja pokriva Severnobanatski okrug, a polaznici su već odabrani. Obuka će trajati 40 dana.