Veterinar Goran Mijalković savetuje kako zašititi ljubimca usled visokih letnjih temperatura
On 4 јула, 2024 by Taša TalijanovDovoljna količina vode, boravak u hladu ili prostorijama u kojima struji vazduh, šetnje u ranim jutarnjim ili večernjim satima samo su neke od preporuka veterinara koje će olakšati život vašim ljubimcima tokom vrelih letnjih meseci.
Topli letnji dani i veoma visoke temperature vrlo često uzrokuju toplotne udare ili sunčanicu kod životinja koje nisu zbrinute na adekvatan način. Simptomi poput kratkog disanja, brzo zamarnje i teturanje kod kućnih ljubimaca nisu dobar znak, a obezbeđena dovoljna količina sveže vode i šetnje u ranim jutarnjim ili večernjim satima samo su neke od preporuka veterinara koje će olakšati život ljubimcima tokom vrelih letnjih meseci.
-Toplotni udar i sunčanica imaju slične simptome, toplotni udar je po životinju opasniji. Psi su posebno osetljivi na visoke temperature jer njihova mogućnost rashlađivanja je dosta slabija u odnosu na ostale i ona se odigrava samo preko sluzokože respiratornih organa, odnosno dahtanjem. Svaki malo teži rad favorizuje nastanak toplotnog udara, stoga pas ne sme preterano da se zamara usled visokih temperatura i velike vlažnosti vazduha. Pse i mačke treba smestiti u prostorije gde postoji strujanje vazduha i koje su hladnije. Vlasnici svoje pse treba da šetaju u ranim jutarnjim i večernjim satima, sa tim da uvek treba izbegavati teži fizički rad za psa. Ubrzano disanje, visoka telesna temperatura, teturanje, padanje.. neki su od simptoma po kojima možemo da prepoznamo da pas ima problem. Psa nikako ne smemo ubacivati u hladnu vodu ili ga prskati hladnom vodom, potrebno je obezbediti dovoljnu količinu vode, uvesti lakšu hranu i skloniti ljubimca u hlad istakao je dr Goran Mijalković veterinar.
Psi i mačke lutalice u većoj su opasnosti od toplotnog udara, te je apel upućen građanima da obezbede posudu sa vodom i smeste je ispred kuće, na ulici ili u parku i na taj način pruže pomoć životanjama.