ADZNM ,,Gusle“ domaćin 23. Etno-kampa
On 18 јула, 2024 by Aleksandar ZigicEtnokamp se u kontinuitetu održava od 2002. godine, mada su istraživanja započeta još 1999. godine. Na inicijativu direktora Društva, Zorana Petrovića, a uz pomoć brojnih saradnika (eminentnih stručnjaka iz oblasti etnomuzikologije), najpre dr Olivere Vasić i dr Dragice Panić, dobro je osmišljen i pokrenut projekat Studijskog istraživanja muzičke i igračke tradicije Banata-Etnokamp, koji se na jedinstven način održava u Kikindi, svake godine tokom druge polovine jula. Značajno je naglasiti da Etnokamp traje tokom cele godine, kada na teren odlaze manji istraživački timovi, da bi se rad intenzivirao u toku letnjeg dela Kampa, dolaskom profesora i studenata sa muzičkih akademija iz: Novog Sada, Banja-Luke i Temišvara, Fakulteta muzičke umetnosti iz Beograda, Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača iz Kikinde, kao i srednjih muzičkih škola iz Subotice i Sombora.
-„ Prvi put sam na ovom kampu i jako je lepo iskustvo koje svaki student treba da iskusi. Po struci sam završio harmoniku u srednjoj muzičkoj školi u Užicu. Ovo je jedno jako lepo isksutvo, zato što su ,,Gusle” jedna divna porodica, divna kuća, svi su složni, svi se vole i hoće da pomognu. Imaju veliki broj radionica značajne za dalje napredovanje u struci što za nas studente, što za buduće studente,” rekao nam je Lazar Tomić student FMU Beograd.
-„ Veliki je značaj održavanja kampa s obzirom da se širi kultura i tradicija Srbije da može da se pokaže kultura iz različitih delova Srbije i mislim da je to veoma značajno za ljude da to vide,” dodao je Matija Francuski, student Muzičke akademije Ljubljana.
Pored građe beležene od 1999, u arhivi ,,Gusala” se nalaze i brojni podaci u vidu naučnih radova, tekstova i snimaka, koji su, tokom godina, dobijeni od saradnika Etnokampa. Značajan je podatak da je ova bogata građa u svakom trenutku dostupna javnosti, u čemu se spoznaje misija ADZNM “Gusle” koja se odnosi na želju za što jednostavnijom i kvalitetnijom transmisijom podataka o prošlosti i kulturnoj baštini Banata, ali i želju za oživljavanjem i promovisanjem tradicije ovog kraja.
-„ Ono što jeste srž i bit kampa, to su terenska istraživanja, ove godine smo istraživali romski živalj, slovački živalj, Srbe u Rumuniji, Srbe starosedeoce, a ono što studenti dalje rade je arhiviranje građe, prave arhivske kartone u cilju povećanje naše već impozantne biblioteke u Guslama,” istakao je Igor Popov, umetnički rukovodilac ,,Gusala”.