Učenici Tehničke škole: Rešili su da ne ćute o samoubistvima kod mladih
On 26 маја, 2023 by Ljiljana PancelU Srbiji se u toku samo jedne godine 66 mladih odluči da izvrši samoubistvo. Poražavajuća statistika i aktuelne prilike u kojima mladi žive, podstakla je đake i profesore Tehničke škole Kikinda da kreiraju kratak edukativan film na temu prevencije samoubistva kod mladih.
Najbitnije je sprečiti, jasna je Anja Kovačev, jedna od učenika koji su zajedno sa svojim profesorom i psihologom radili na filmu „Prevencija samoubistva kod mladih“. Rešili su da spreče, da ne ćute, da pitaju, i film su najpre javno prikazali svojim drugovima iz škole, profesorima iz drugih orbazovnih ustanova i lokalnom rukovodstvu.
– Mi smo prepoznali ovu temu zato što je vrlo bitna, a malo se priča o njoj. Hteli smo da pomognemo našim vršnjacima u Kikindi, a i šire, kaže Anja Kovačev, učenica Tehničke škole Kikinda.
Zašto je o ovim temama važno govoriti? Jer ponekad možemo sprečiti da do samoubistava dođe. Suicid se nikad ne dešava odjednom, u pitanju je proces. To je bila i inicijalna ideja za snimanje ovog filma.
– Želeli smo da informišemo učenike na ovu temu. Mentalno zdravlje i samoubistva su dosta teške teme i često tabui. Priča se o njima kada se dese, a tada su posledice ogromne. Želeli smo da delujemo preventivno, kaže Radojka Francuski, psiholog Tehničke škola Kikinda.
Prezetnaciji filma u školskoj zdragi prisustvovali su predstavnici lokalne smauprave. Reči podrške đacima uputio je gradonačelnik.
– Vidimo da deca za koju mislimo da su deca, stvarno vide probleme koji su oko njih. To nam govori da su zreliji nego što mi malo stariji mislimo da jesu. Dobra je ideja da ovo postane sastavni deo građanskog vaspitanja kako bi ukazali svojim vršnjacima da je neophodno otvoreno razgovarati o ovoj temi, ali i o drugim temama koje ih tište, ističe Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde.
Film sadrži i konkretne podatke o službama koje pružaju pomoć osobama koje razmišljanju o suicidu. Naravno uvek je okruženje, osobe kojima verujete, prva karika u lancu pružanja pomoći.
Mogu da pohvalim đake, veoma često se javljaju da razgovaraju, ali isto tako smatram da roditelje treba dodatno motivisati da se uključe u ovakve i slične aktivnosti, dodaje Radojka Francuski.
Edukativan video sadržaj mladih kikinđana koji su sami snimili i proizveli uz nadzor profesora sociologije Dragana Odžića i psihologa Radojke Francuski, postavljen je najpre na zvačničnu stranicu Tehničke škole sa nadom da će uskoro biti prikazan učenicima Kikinde i šire.