Žetalačke svečanosti neguju tradiciju i stare seoske običaje

U Sajanu su održane 28. Severnobanatske žetelačke svečanosti koje su okupile ekipe iz Vojvodine i Mađarske. Na manifestaciji je prikazan tradicionalni način žetve – ručno, bez mašina. Organizator ove manifestacije je Kulturno društvo „Adi Endre“, uz podršku Mesne zajednice, Grada Kikinde i Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine.

U Sajanu su održane 28. Severnobanatske žetelačke svečanosti, koje su i ove godine okupile učesnike iz različitih krajeva Vojvodine i Mađarske. Ova tradicionalna manifestacija oživela je duh prošlih vremena, prikazavši kako se nekada živelo i radilo – bez mašina, ručno, od ranog jutra do kasno u noć. Učesnici su pokazali veštinu u oštrenju kose, visini pokošene strnjike, pravilnom slaganju snopova, ali i pripremi tradicionalnog žetelačkog doručka.

-Ranije je bilo teže nego danas, ali je bilo lepše.. druženje, hrana, razmena iskustva i znanja su zaista od neprocenjive važnosti – rekao je Dalibor Stojkov učesnik iz Crne Bare.

-Ove godine ima manje učesnika nego što smo očekivali, ali mi ćemo nastaviti da održavamo ovu manifestaciju jer ima veliki značaj, čuvanje tradicije i negovanje zajedništva je glavni cilj koji pokušavamo da prenesemo na mlađe generacije – dodala je Šara Benjocki predsednica Kulturnog društva „Adi Endre“ Sajan.

-Potrebno je da mladi vide i nauče neke poljoprivredne delatnosti kakve su bile ranijih godina. Svake godine se trudimo da manifestacija bude što kvalitetnija – zaključio je Zoltan Tot predsednik MZ Mokrin.

U ime grada Kikinde ovu manifestaciju posetio je i gradonačelnik Mladen Bogdan koji je ukazao na značaj očuvanja tradicije.

-Kao grad smo tu da podržimo ovakva dešavanja, ja sam se takođe oprobao u ovim zadacima i trudiću se da i sledeće godine budem još bolji. Osim manifestacije, ova poseta rezultirala je razgovorima na temu kvalitetnijih uslova za život u Sajanu i trudićemo se da uradimo sve što je u našoj moći da to meštanima i obezbedimo – istakao je gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan.

Manifestaciju od 1995. godine organizuje Kulturno društvo „Adi Endre“ iz Sajana, sa ciljem da se bogata žetelačka tradicija sačuva i prenese na mlađe generacije. Kroz negovanje starih poljoprivrednih veština, doprinosi se očuvanju pravih vrednosti.